صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

۳ پیشنهاد دولت برای قیمت بنزین، از ۱۰۶۰ تا ۲۱۶۰ تومان
دبیر هدفمند سازی یارانه ها درباره افزایش قیمت حامل‌های انرژی گفت: سه پیشنهاد در این باره ارائه شد که نظر دولت، پیشنهاد سوم بود که در آن، قیمت بنزین به 2160 تومان می رسید؛ اما احساس کردیم که در مجلس، اوضاع برای ارائه آن مناسب نیست و پیشنهاد نخست را مطرح کردیم که در آن، قیمت بنزین به 1060 تومان می رسد.
فرزین، با اعلام جزئیات کامل 3 پیشنهاد مشخص دولت برای اجرای گام دوم هدفمندسازی یارانه ها، گفت: در پیشنهاد نخست، قیمت بنزین، 1060 تومان و در پیشنهاد سوم، حدود 2160 تومان بود؛ البته دولت موافق اجرای پیشنهاد سوم است؛ ضمن اینکه مبلغ 250 هزار تومان اعلام شده رئیس جمهور [برای پرداخت یارانه نقدی خانوارها]، در چهارچوب این پیشنهاد است.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر؛ محمدرضا فرزین، امروز (یکشنبه)، در نشست خبری درباره هدفمندی یارانه ها گفت: با توجه به اینکه نزدیک زمان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری هستیم، افکار عمومی درباره ضعف و قوت روش اجرای هدفمندی یارانه ها تحلیل‌ می کنند. کمتر نامزد ریاست جمهوری بر اهمیت و ضرورت اجرای هدفمندسازی یارانه ها تاکید نمی کند و همه در پی آن هستند که در آینده، طرح را پیگیری کنند.


دبیر هدفمندسازی یارانه ها، با بیان اینکه مردم خواهان ادامه طرح هدفمندی یارانه ها هستند، افزود: قانون هدفمندسازی یارانه ها در سال 90 یعنی نخستین سال اجرای خود، 17.5 میلیارد دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به همراه داشت که علت آن، شیب مناسب قیمت ها بود. نمونه بارز آن، قیمت حامل های انرژی است که در 28 ماه گذشته که از اجرای طرح می گذرد، تغییری نکرده است.


فرزین با اعلام بهبود ضریب جینی در شهر و روستا در سال 90، افزود: نسبت 10 درصد درآمد ثروتمندان به قشر فقیر در سال 90، به زیر 10 درصد یا به عبارت صحیح تر، به 9.38 درصد رسیده که نخستین بار در تاریخ کشور رخ داده است. به معنای دیگر، به استناد مرکز آمار ایران، توزیع درآمد در سطح کشور، بهبود یافته است.


وی با بیان اینکه دولت منابع انرژی کشور را با اجرای هدفمند سازی یارانه ها مدیریت کرد و سبب کاهش قاچاق سوخت، صرفه جویی منابع انرژی و تغییر روند مصرف تولید خانوار شد، گفت: اینکه گفته می شود اجرای هدفمندی یارانه ها و پرداخت یارانه های نقدی، با کسری بودجه همراه شده و سازمان هدفمندی از بانک مرکزی برای ادامه اجرای آن وام گرفته است، صحیح نیست. همچنین اینکه گفته می شود سازمان از تولید حمایت نکرده و تولید دچار مشکل شده است، منطقی نیست.


دبیر ستاد هدفمندی یارانه ها با اعلام اینکه تا پایان سال 91 با اجرای هدفمندی یارانه ها، 91 هزار میلیارد تومان پول پرداخت شده است، گفت: فقط در ابتدای اجرای طرح، 9 هزار میلیارد تومان تنخواه گرفته شد که هم اکنون، 5 هزار و 700 میلیارد تومان آن باقی مانده و بخشی از تنخواه گرفته شده را بازپرداخت کردیم؛ با این حال، بیش از این رقم، رقمی که باقی مانده از دستگاه های تولید انرژی و توانیر طلبکاریم.


فرزین گفت: نرخ رشد پایه پولی در سال 90 به حدود 11.4 درصد رسیده که در 7 سال قبل از آن بالاترین رقم در این خصوص بوده است. در شهریور و بهمن ماه 91 دو شوک ارزی رخ داد که منجر به نوسانات قیمتی شدیدی شد. بنابراین افزایش قیمت ها به علت اجرای هدفمندی یارانه ها نبوده و هدفمندی آثار خود را در پایان سال 90 تخلیه کرده است. در اصل مباحث نوسانات نرخ ارز هیچ ارتباطی به هدفمندی یارانه ها نداشته است.


دبیر هدفمند سازی یارانه ها با تاکید بر اینکه در کشور بیش از 10 درصد از خانوارها از دریافت یارانه ها قابل حذف نیستند، زیرا آسیب خواهند دید، گفت: طرح تحول مالیاتی بر روی نظام شناسایی افراد و درآمد آنها در اجرای هدفمندی و در مجموع حذف برخی از خانوارها از دریافت یارانه نقدی کمک خواهد کرد.


وی همچنین درباره اجرای فاز دوم هدفمند سازی یارانه ها، گفت: در جلسات مشترک دولت و مجلس؛ دولت پبشنهادهای مشخصی به صورت کتبی ارائه کرد؛ در اصل، دولت 3 پیشنهاد مشخص در این خصوص دارد و آنچه دولت به مجلس ارائه کرده است، پیشنهاد نخست بوده، این در حالی است که احساس کردیم توافقی در مجلس بر سر اجرای سناریوی 2 و 3 وجود ندارد؛ گرچه پیشنهاد دولت اجرای پیشنهاد سوم بوده است.


وی تصریح کرد: براساس سناریوی نخست، قیمت بنزین 1060 تومان خواهد بود، یعنی قیمت بنزین 2 برابر هم نخواهد شد و در سناریوی سوم حدود 2160 تومان خواهد بود، بر این اساس اینکه برخی ها مطرح می کنند با اجرای گام دوم هدفمند سازی یارانه ها، قیمت بنزین 3 هزار تومان خواهد شد، صحیح نیست.


فرزین با بیان اینکه در حال حاضر در حال مذاکره با مجلس برای اجرای گام بعدی هدفمند سازی یارانه ها هستیم و توافق با آنها را پیگیری می کنیم، تاکید کرد: بهتر است دست دولت برای ادامه اجرای گام نخست باز باشد که البته هر گونه تغییری برای گام نخست برای کشور خطرناک است و اوضاع را سخت می کند یا اینکه مجلس اجازه اجرای گام دوم را بدهد، البته در این زمینه برای توافق با مجلس در کمیسیون تلفیق حضور خواهیم یافت.


وی با تاکید بر اینکه یارانه نقدی نه قطع می شود و نه کاهش خواهد یافت، گفت: نظر دولت اجرای گام دوم هدفمندی یارانه هاست. افزایش مبلغ یارانه نقدی منوط به اجرای گام دوم است، در غیر این صورت، با ادامه اجرای گام نخست، همان مبلغ یارانه نقدی که در حال حاضر پرداخت می شود، ادامه خواهد یافت.


به گفته فرزین، با اجرای هدفمندی یارانه ها سالانه 40 هزار میلیارد تومان به خانوارها پرداخت می شود و ادامه وضع کنونبی به تامین چنین مبلغی در سال نیاز دارد.


وی گفت: هیچ عددی در سناریوی نخست پیشنهادی دولت درباره مبلغ یارانه نقدی ارائه نشده است و مبلغ 250 هزار تومان اعلام شده توسط رئیس جمهور متعلق به سناریوی 3 است.
فرزین افزود: دولت با اجرای هدفمند سازی یارانه ها، حتی یک ریال با کسری رو به رو نشده و هیچ پولی از هیچ دستگاهی دریافت نکرده است. برای ادامه اجرای قانون از محل درآمد حامل های انرژی و اصلاح ردیف های بودجه بوده است.

می 5th, 2013 | تعداد بازدید/81 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)