صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

یک شرکت چینی، پیشگام فناوری نوینی شده است که می‌تواند منجر به انتخاب جنین‌های باهوش‌تر توسط والدین شود

برآورد می‌شود که ضریب هوشی به میزان ۵۰ تا ۸۰ درصد ژنتیکی باشد، در بیشتر موارد ضریب هوشی فرزندان یک پدر و مادر، به میزان ۱۳ واحد از میانگین ضریب هوشی خودششان بیشتر یا کمتر است. در این میان دو تا سه درصد فرزندان یک پدر و مادر می‌توانند به میزان چشمگیری از خودشان باهوش‌تر باشند.

یک شرکت چینی به نام BGI  که مقرن آن در شهر «شنژن» است، واحدی دارد که در زمینه ژنتیک قوای شناختی مغز کار می‌کند، این واحد از ژن‌های مسبب هوش نقشه‌برداری می‌کند.

مقامات خود شرکت تا حالا منکر استفاده از دستاوردهای این شرکت، توسط بخش‌های جانبی دیگر شرکت شده‌اند، اما می‌شود تصور کرد که دست‌کم به صورت تئوریک، اگر از نتایج این تحقیق استفاده شود، بتوان جنین‌های انسان را آزمایش کرد یا لقاح آزمایشگاهی و داخل لوله آزمایش انجام داد و آنگاه باهوش‌ترین جنین را برگزید و فقط به این جنین اجازه رضد در داخل رحم مادر را داد!

چنین چیزی در نگاه اول می‌تواند نویدبخش باشد، اما تصور کنید که یک برنامه دولتی و همه‌گیر برای حمایت از چنین چیزی وجود داشته باشد، گرچه این واحد ژنتیک شرکت BGI دادن نتایج تحقیق خود را به دولت رده کرده است، اما اطلاعاتی وجود دارد که نشان می‌دهند کار این شرکت در آینده بسیار توسعه پیدا خواهد کرد و یکی از این برنامه‌ها، نقشه‌برداری کامل از ژن‌های یک میلیون نفر خواهد بود.

واقعا چه چیزی می‌تواند جلوی پدر و مادرهایی را بگیرد که بخواهند از چند ده رویان در مراحل اولیه زندگی، باهوش‌ترین را انتخاب کنند؟ والدینی که حاضرند برای فرستادن کودکان خود به مدارس خصوصی و دانشگاه‌های معتبر چند هزار دلاری خرج کنند، بی‌شک هزینه‌های گزاف این انتخاب را هم خواهند پرداخت.

1-19-2014 9-18-14 AM

البته غربال کردن جنین‌ها پیش از این هم سابقه داشته باشت، منتها با هدف دیگر: یک شرکت خصوصی در نیوجرسی آمریکا به والدین امکان می‌داد که پیش از رشد جنین در رحم، آنها را از نظر امکان ابتلا به بیماری‌های ژنتیکی بررسی کنند.

شاید در بازتاب خبری پژوهش‌های این شرکت چینی، اندکی بزرگ‌نمایی شده باشد، اما تبعات اخلاقی چنین اقدام محتملی بسیار سؤال‌برانگیز خواهند بود:

– آیا جامعه‌ای باهوش‌تر، لزوما جامعه بهتری خواهد بود؟

– آیا جامعه به افرادی با هوش متوسط، درست به اندازه آدم‌های باهوش زیاد نیاز ندارد؟

– آیا آدم‌های باهوش‌تر، آدم‌های کارآمدتری هستند؟

– «هوش» یک اصطلاح کلی است، آیا زمانی خواهیم توانست عوامل ژنتیکی هوش ریاضی، هنری، موسیقیایی، ورزشی را هم شناسایی کنیم؟!

منبع

ژانویه 19th, 2014 | تعداد بازدید/91 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)