صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

چراغ قوه‌ای که با گرمای بدن کار می‌کندچراغ قوه‌ای که با گرمای بدن کار می‌کند

به گزارش مهر، آن ماکوسینسکی دانش ‌آموز دبیرستانی و چراغ قوه وی برنده نهایی جشنواره علمی گوگل شدند.

این چراغ قوه ال ای دی با اثر گرما – برق کار می‌کند و نیروی برق خود را از نوسان سطح دما می‌گیرد. این چراغ قوه به نوعی طراحی شده است که وقتی یک طرف آن به واسطه گرمای دست گرم می‌شود هوا از سمت لوله خالی آن عبور کرده و آن را خنک نگاه می‌دارد. برق تولید شده با نوسان دما بین هر کدام از دو سوی پوشش چراغ قوه قدرت لازم برای روشن شدن چراغ‌های ال‌ ای‌ دی را فراهم می‌کند.

آن ماکوسینسکی دو چراغ قوه مختلف ساخته است. چراغ قوه نخست با استفاده از یک لوله آلومینیومی ساخته شده که به علت خاصیت رسانایی حرارتی بالای آن به خوبی گرم می‌شود و چراغ قوه دوم با استفاده از یک لوله پی وی سی ساخته شده است.

هر دو چراغ قوه وقتی که اختلاف بین دمای محیط و بدن بالاتر می‌رود، بهتر کار می‌کنند. به عبارت دیگر هرچه محیط سردتر و بدن گرم‌تر باشد کار با این چراغ قوه ساده‌تر می‌شود. در حالی که این چراغ قوه‌ها با دمای 10 درجه سانتیگرادی کار می‌کند، اما باید اذعان کرد که نور آن‌ها در دمای 5 درجه سانتی‌گراد بیشتر است.

براساس اظهارات این دانش آموز 15 ساله هر دو چراغ قوه برای 20 دقیقه نور ثابتی دارند. این نور ثابت حتی در دمای گرم‌تر نیز وجود خواهد داشت.

هزینه نهایی ساخت هر کدام از این چراغ قوه‌ها اندکی بیشتر از 25 دلار بوده است اما اگر آنها به تولید انبوه برسند، هزینه ساخت آن به طور قطع پایین‌تر می‌آید.

قرار است ماکوسینسکی و دیگر 14 فینالیست جشنواره علمی گوگل در ماه سپتامبر به کالیفرنیا بروند تا برندگان در سه گروه سنی اعلام شوند و برنده، جایزه بزرگ بورسیه 50 هزار دلاری گوگل و یک سفر به جزایر گالاپاگوس را دریافت خواهد کرد.

جشنواره علمی گوگل که با محدودیت سنی برگزار می‌شود یک رقابت علمی آنلاین است که به صورت سالانه با حمایت شرکت گوگل، لگو، سرن، نشنال جغرافی و ساینتیفیک امریکن برگزار می‌شود.

جولای 2nd, 2013 | تعداد بازدید/69 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)