صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

هیات تجاری هند در تهران
ورود دهلی‌نو به پروژه خط لوله صلح جدی‌تر شد.


خط لوله صلح

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبر، با تکمیل خط لوله گاز صادراتی در خاک ایران و آغاز ساخت 700 کیلومتر خط لوله در خاک پاکستان، فرصت مناسبی برای شبه قاره هند فراهم شده که با پیوستن دوباره به پروژه خط لوله صلح، تأمین انرژی مورد نیاز خود را در سالهای آینده تا حد مطلوبی بیمه کند.


مقامات هندی نیز با آگاهی از این فرصت بکر، درصدد به نتیجه رسیدن مذاکرات با مقامات ایرانی هستند. سلمان خورشید، وزیر خارجه هند در سفری سه روزه عازم تهران شده تا در هفدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و هند شرکت کند.


 


علیرضا نیکزاد رهبر، سخنگوی وزارت نفت ایران از جدیت مقامات هندی در پیگیری مذاکرات خط لوله صلح خبر داد و گفت: به دنبال جدیت پاکستان در استفاده از گاز ایران، مقامات هندی نیز برای پیوستن به پروژه خط لوله صلح ابراز تمایل کرده اند.


به گفته سخنگوی وزارت نفت ایران، خط لوله صلح یکی از محورهای مذاکرات ایران و هند در دیدارهای پیش روی مقامات دو کشور خواهد بود.


وزیر نفت هند نیز پیش از این، از مذاکرات این کشور با ایران و امریکا برای حضور در پروژه خط لوله صلح خبر داده بود که این مسئله به وضوح نشان از تمایل دولت هند برای پیوستن به این پروژه فرامنطقه ای است.


به نظر می رسد با توجه به نگرانی هند در تأمین انرژی مورد نیاز این کشور در سال 2020، مذاکرات مقامات دو کشور ایران و هند در هفدهمین نشست کمیسیون مشترک اقتصادی دو کشور و همچنین سفر آتی هیئت ایرانی به دهلی نو، به کلنگ زنی ادامه خط لوله صلح در خاک هندوستان بیانجامد.

 


حدود 6 سال پیش با کارشکنی دولت های استکباری غرب و افزایش تنش های سیاسی بین دولت های هند و پاکستان، دهلی نو با توقف یکجانبه مذاکرات رسمی پروژه خط لوله صلح، عملا از حضور در این پروژه فرامنطقه ای انصراف داد.


 


در ادامه با مذاکرات مقامات ایرانی و مقامات پاکستانی، پروژه احداث خط لوله صادراتی گاز ایران به پاکستان کلید خورد تا علاوه بر تأمین مطمئن انرژی مورد نیاز پاکستان در سالهای بعد، بخشی از پروژه خط لوله صلح اجرایی شود.


 


خط لوله هفتم سراسری گاز ایران که با هدف انتقال گاز پارس جنوبی به شهرها و روستاهای جنوب و جنوب شرق کشور و همچنین صادرات گاز به پاکستان آغاز شده بود، در سال 92 به نقطه صفر مرزی می رسد.


 


از سوی دیگر عملیات اجرایی احداث خط لوله گاز در خاک پاکستان که سال گذشته با حضور روسای جمهوری دو کشور در نقطه صفر مرزی کلنگ زنی شد،  امسال آغاز می شود.

می 3rd, 2013 | تعداد بازدید/112 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)