صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

نام عاملان قتل نظامی انگلیسی در فهرست مظنونان ام آی ۵ بوده استنام عاملان قتل نظامی انگلیسی در فهرست مظنونان ام آی ۵ بوده است

به گزارش ایرنا از لندن، شبکه‌های خبری انگلیس گزارش دادند که این دو مظنون از مدت‌ها قبل در برد رادارهای سازمان‌های امنیتی قرار داشته‌اند ولی ظاهرا کارشناسان امنیتی آنان را خطری فوری تلقی نکرده بودند.

بر اساس گزارش‌های رسانه‌‌ای، یکی از این مظنونان هنگامی که به خارج از انگلیس سفر کرده بود نیز تحت نظارت نامحسوس سازمان‌های امنیتی بوده است.

اکنون سوال مهمی که در محافل سیاسی و رسانه‌ای انگلیس مطرح شده، این است که چگونه سازمان‌های امنیتی انگلیس به رغم داشتن سوابق این دو نفر، در جلوگیری از حمله خشونت بار آنان ناکام مانده‌اند؟

کمیته امور اطلاعاتی پارلمان انگلیس قرار است بزودی درباره این موضوع از مقامات سازمان امنیتی ‘ام آی ۵’ تحقیق کند.

هنوز هویت عاملان این حمله که پس از مجروح شدن توسط پلیس در بیمارستان به سر می‌برند، بطور رسمی منتشر نشده است ولی برخی رسانه‌ها نام یکی از آنان را مایکل ادبولوجا  ۲۸ ساله اعلام کرده‌اند.

خانواده او مسیحی و اصالتا نیجریه‌ای هستند ولی خود وی در شرق لندن متولد و بزرگ شده و ظاهرا در سال ۲۰۰۳ پس از آشنایی با برخی گروه‌های اسلامی، مسلمان شده است.

برخی تحلیل گران گفته‌اند که احتمالا ماموران امنیتی این مظنونان را به عنوان افراد دارای عقاید و اندیشه‌های افراطی طبقه بندی کرده بودند ولی نتوانسته‌اند دلایلی در مورد عزم آنان برای انجام اقدامات خشونت طلبانه بیابند و به همین دلیل تحت کنترل و نظارت دائم نبوده‌اند.

مقامات انگلیسی طی سال‌های اخیر مدام در مورد افراطی شدن برخی از جوانان و نوجوانان این کشور هشدار می‌دادند و طی دو سال گذشته چندین گروه را نیز به اتهام تلاش برای انجام اقدامات تروریستی دستگیر و زندانی کرده‌اند.

هنوز مشخص نیست که قتل سرباز انگلیسی در روز چهارشنبه یک حمله منفرد توسط دو مظنون تروریستی بوده و یا بخشی از یک طرح تروریستی بزرگتر بوده است.

به رغم اینکه برخی از کارشناسان احتمال می‌دهند این دو مظنون تحت تاثیر افکار و عقاید شبکه القاعده و یا گروه‌های وابسته به آن قرار گرفته باشند ولی هنوز روشن نیست که این کار چگونه صورت گرفته و آیا آنان با گروه‌هایی نظیر القاعده ارتباط مستقیمی داشته‌اند یانه؟

شیوه اقدام آنان نیز منحصر بفرد و تعجب برانگیز بوده است. به گفته شاهدان این دو نفر پس از اینکه مقتول را با خودرو زیر گرفتند، با خونسردی کامل با چاقو و قمه به وی حمله کردند، در حالی که چندین نفر نیز شاهد ماجرا بودند.

این شاهدان می‌گویند: قاتلان اقدامی برای فرار و یا حمله به دیگر افراد حاضر در محل انجام ندادند و حدود ۲۰ دقیقه در خیابان منتظر بودند تا ماموران پلیس سر برسند. در این مدت تعدادی از رهگذران با موبایل و دوربین اقدام به گرفتن فیلم و عکس می‌کردند و قاتلان نیز نه تنها از این کار جلوگیری نکردند بلکه مردم را تشویق به گرفتن فیلم و عکس بیشتر می‌کردند.

‘آنان همچنین در صحبت‌های خود با افراد حاضر در محل از حضور نیروهای نظامی انگلیس در کشورهای اسلامی انتقاد می‌کردند و کار خود را نوعی انتقام جویی توصیف می‌نمودند.’

برخی رسانه‌های انگلیسی می‌گویند: عاملان این حمله به جای وارد کردن حداکثر تلفات از طریق اقدامات مسلحانه یا بمب گذاری، تلاش کرده‌اند با قتلی فجیع در روز روشن به اصطلاح پیام خود را منتقل کنند و این شیوه‌ای جدید در اقدامات تروریستی است که بیشتر توسط باندهای خلافکار و غیرسیاسی مورد استفاده قرار می‌گرفت.

کارشناسان امنیتی معتقدند؛ شناسایی و پیشگیری از انجام چنین حملاتی بویژه اگر توسط مظنونان گمنام انجام شود، برای سازمان‌های امنیتی و پلیس بسیار دشوار می‌باشد. چرا که نیاز به تجهیزات و امکانات پیشرفته‌ای ندارد و هر فردی که تحت تاثیر آموزه‌های گروه‌هایی نظیر القاعده افراطی شده باشد، براحتی می‌تواند با یک چاقو به اهداف سطح پایین در خیابان‌ها و اماکن عمومی حمله کند.

مقامات انگلیسی با توجه به تاثیرات روانی این حادثه، اقشار مختلف مردم و گروه‌های سیاسی و مذهبی را به آرامش دعوت کرده و بطور مکرر تاکید می‌کنند که شهروندان باید با اطمینان کارهای روزمره خود را انجام دهند.

معاون پلیس شهر لندن امروز اعلام کرد که حدود هزار و ۲۰۰ نیروی اضافی در مناطق مختلف لندن به کار گرفته شده‌اند تا مردم نگرانی امنیتی نداشته باشند. در عین حال تدابیر امنیتی در اطراف پادگان‌های نظامی پایتخت نیز تشدید شده است.

با گذشت بیش از ۲۴ ساعت از قتل سرباز مذکور در منطقه ‘وولویچ’ واقع در جنوب شرق لندن، هنوز تعدادی از خیابان های آن منطقه مسدود است و تعداد زیادی از ماموران پلیس در محل حضور دارند.

دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس و بوریس جانسون شهردار لندن امروز با حضور در منطقه ‘وولویچ’ با مقامات محلی و رهبران جوامع مذهبی این منطقه دیدار و گفت و گو کردند و همه را به آرامش دعوت نمودند.

نخست وزیر انگلیس پیشتر در سخنانی تاکید کرد: تروریست ها به دنبال ایجاد تفرقه در جامعه ما هستند، اما باید بدانند که این گونه اقدامات فقط باعث تقویت وحدت و نزدیکی بیشتر جوامع مختلف می شود.

وی که پس از جلسه روز پنجشنبه کمیته وضعیت های اضطراری دولت انگلیس موسوم به ‘کبرا’ سخن می گفت، افزود: آنچه که دیروز در ‘وولویچ’ روی داد، برای همه ما مشمئز کننده و شوک آور بود.

وی با قدردانی از پلیس و نیروهای امنیتی و ابراز همدردی با خانواده سرباز کشته شده، اظهارداشت: ما هرگز تسلیم تروریسم و افراط گرایی نخواهیم شد و چنین حوادثی فقط اراده ما را در مقابله با تروریسم تقویت می کند.

‘این حادثه فقط حمله به انگلیس و یا شیوه زندگی ما نبود، بلکه همچنین خیانت به اسلام و جامعه مسلمانان انگلیس بود که خدمات زیادی را برای کشور ما انجام داده اند.’

کامرون گفت: هیچ چیزی در اسلام وجود ندارد که چنین عمل وحشیانه ای را توجیه کند… تعداد مسلمانانی که قربانی تروریسم شده اند، در واقع بیشتر از پیروان دیگر مذاهب است و اگر غیر از این تصور شود کاملا انحراف از واقعیات خواهد بود.

وی افزود: این حمله به هیچ وجه قابل توجیه نیست و به همین دلیل مسئولیت آن فقط و فقط بر عهده افرادی است که این کار وحشتناک و مشمئز کننده را انجام دادند.

می 23rd, 2013 | تعداد بازدید/103 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)