صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

معرفی کتاب: زندگی‌نامه خودنوشت نلسون ماندلا

نلسون ماندلا این روزها سخت بیمار است و در بیمارستان بستری است، روز جمعه خبری ناگوار در مورد او منتشر شد، که البته خوشبختانه تکذیب شد، مطابق آخرین اخبار، او فعلا از نظر سلامتی شرایط پایداری دارد و رو به بهبودی است.

ما در یک پزشک دست‌کم دو بار در مورد ماندلا نوشته بودیم، ۳ سال پیش کتاب خواندنی «راه دشوار آزادی» را به شما معرفی کردم، خواهرم هم در اینجا در پستی در مورد ماندلا نوشته بود.

اما امروز در یک پست معرفی کتاب، دوست دارم اندکی در مورد کتابی بنویسم که به تازگی در مورد ماندلا منتشر شده است.

نشر قطره کتاب Conversations with Myself را که در اکتبر سال ۲۰۱۰ منتشر شده بود، به تازگی با ترجمه علیرضا جباری، ۵۵۱ صفحه و به قیمت ۱۸ هزار تومان منتشر کرده است. عنوان ترجمه این کتاب این است: زندگی‌نامه خودنوشت نلسون ماندلا.

06-16-2013 11-24-13 AM

برخلاف کتاب «راه دشوار آزادی»، این کتاب یک زندگی‌نامه به سبک مرسوم نیست که به صورت منظم از تولد ماندلا شروع شده باشد و به سال‌های مبارزه، محاکمه، زندان و ریاست جمهوری او رسیده باشد، کتاب در واقع مجموعه‌ای از بریده‌های مصاحبه‌ها، نامه‌ها، اسناد و عکس‌های ماندلا است که با سلیقه خوبی مرتب شده‌اند.

این کتاب هم جزو آن دسته از کتاب‌هایی است که تقریبا بی سر و صدا و بدون تبلیغی که شایسته محتوای ارزشمند باشد، تنها در ۵۰۰ نسخه چاپ شده است. باور می‌کنید، ۵۰۰ نسخه برای کتاب پرفروشی از ماندلا!

هدف این کتاب فراهم کردن امکان دسترسی به ماندلا،  از ورای چهره همگانی او و از طریق آرشیو خصوصی اوست. ماندلا در بیشتر دوران زندگی بزرگ‌سالی‌اش، یادداشت‌برداری کوشا و یادداشت‌نگه‌داری دقیق بود، با اینکه آرشیو زندگی او در سال‌های مبارزه زیرزمینی و زندان‌اش، بارها مورد دستبرد و دولت آپارتاید پاره‌ای از یادداشت‌های او را ضبط کرد و از بین برد، با این همه حجم قابل توجهی از این اسناد و نامه‌ها و یادداشت‌ها باقی مانده است.

از سال ۲۰۰۵، گروهی از پژوهشگران و متخصصان بایگانی، کار طاقت‌فرسای گردآوری و تنظیم و سر و سامان داده به این مجموعه عظیم را برعهده گرفتند، «ورن هارس» رهبری این اشخاص را به عهده داشته است.

بریده‌هایی از کتاب:

– آواز خواندن ممنوع بود؟

–  بله، بله، بله، اوایل این طور بود. آواز خواندن در زندان به ویژه هنگام کار، ممنوع بود، آنها به خاطر این کار ما را برای استخراج آهک به معادن سنگ آهک می‌بردند. این کار بسیار سخت است، چون باید در آن کلنگ به کار برد. آهک در میان لایه‌های سنگ قرار گرفته است. آدم لایه‌ای از سنگ را پیدا می‌کند و برای دستیابی به آهک ناچار می‌شود آن را بشکند، آنها ما را به آنجا می‌فرستاندند، زندان گلگشت نیست، و آدم نباید دوباره به زندان بیاید. آنها می‌خواستند روانمان را بشکنند، این بود که کار ما فقط خواندن سرودهای آزادی هنگام انجام کار بود و همه‌مان از آن الهام می‌گرفتیم. می‌دانی، ما با رویحه قوی سر کار می‌رفتیم و البته در آنجا هنگام کار هماره با موسیقی می‌رقصیدیم.

می‌دانی، آنگاه مقامات از این موضوع بردند، این جوان‌ها، همان طور که می‌دانی، خیلی رزم‌جوی‌اند، آنها روحیه‌ای قوی دارند. مقامات گفتند که هنگان کار نباید سرود بخوانید.

این بود که ما به راستی سختی کار را احساس می‌کردیم، و البته در آیین‌نامه انضباطی آنها مقرراتی وجود داشت که بر پایه آن سرود خواندن ممنوع بود، و آنها این مقررات را اعمال می‌کردند. هرچند وقتی که به سلول‌هایمان برمی‌گشتیم، به ویژه شب‌های کریسمس و ژانویه، به سرودها گوش می‌دادیم، کنسرت‌های سرودخوانی برگزار می‌کردیم و این بود که آنها سرانجام به سرود خواندنمان عادت کردند.

d4dc0f12e8a4c2ee49b1df4aad20c9f5

دشمن را حقیر و نادیده نمی‌شماریم و در برخوردهای پیشینمان با وجود برتری‌های غریب‌اش، دلیرانه با او جنگیده‌ایم و مایه تحسین همگان شده‌ایم، اما از آن پس دشمن بهانه‌ای برای دفاع از خود داشته است، و آن نیز استقلالش بوده است.

اکنون او جایگاهش را به سان اقلیتی ستمگر که در اینجا، در میهنمان، شماری بسیار اندک‌تر از ما دارد و در سراسر جهان نیز به انزوا کشیده شده است، حفظ می‌کند، و این نبرد به یقین نتیجه‌ای متفاوت دارد. چرخ زندگی می‌چرخد و قهرمانان ملی سراسر تاریخ ما از آتشومایو تا رئیس آلبرت لوتولی، و به واقع همه مردم کشور ما، بیش از سه قرن برای چرخانیدن آن تلاش کرده‌اند. این چرخ به سبب آغشته شدن به موم خشک و گرد و خاک، از حرکت بازمانده است، اما ما از عهده راه انداختن آن با سرو صدا و با جلو عقب کردنش برآمده‌ایم و با این امید و اعتماد زندگی می‌کنیم که روزی بتوانیم آن را به طور کامل به چرخش درآوریم، آن چنان که سرفرازان خوار و فروماندگان سرفراز شوند و -همه انسان‌ها -سرفرازان و فروماندگان زمین بتوانند در شرایط برابر زندگی کنند.

978-600-119-383-5_-_zendeginamehye_khodneveshte_nelson_mandela

کتاب را می‌توانید به صورت آنلاین از اینجا بخرید.

ژوئن 17th, 2013 | تعداد بازدید/69 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)