صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

مبادله ۷ میلیارد دلارسکه در ۱۰ ماه
مبادله ۷ میلیارد دلارسکه در ۱۰ ماه

حرفه ای ها از ابتدای سال تاکنون ۷میلیارد دلار یعنی معادل ۲۸هزار میلیارد تومان اوراق آتی سکه در بورس‌کالا خریده‌اند که این مقدار ۴۵درصد از کل معاملات بورس‌کالا را شامل می شود. برآوردهای اولیه نشان می‌دهد ارزش مبادلات سکه در بورس‌کالا تا پایان دی‌ماه جاری از مرز ۱۰هزار میلیارد تومان گذر خواهد کرد.

  • نشانه‌های صعود سکه

در شرایطی که قیمت هر اونس طلا در بازار های جهانی به مرز ۱۱۶۵دلار و قیمت هر سکه بهار آزادی در بازار داخلی به یک‌میلیون و۱۸۰هزار تومان رسیده، بازارمعاملات آتی سکه در بورس‌کالا هم روند رو به رشدی را سپری می‌کند. آمارهای موجود نشان می‌دهد از ابتدای دی‌ماه سرمایه‌گذاران حرفه‌ای برای خرید سکه در بورس‌کالا به صف شده‌اند.

دراین میان ۳۵درصد از کل معاملات آتی سکه در سال جاری فقط در دی‌ماه انجام شده است که به‌نظر می‌رسد این نشانه مهمی در نمایش آغاز یک روند صعودی در بازار سکه است. به طور معمول بازار معاملات آتی سکه در بورس‌کالا تابعی از نوسان قیمت‌های جهانی و داخلی طلاست. بازارآتی سکه در بازارسرمایه همواره به عنوان بازاری شناخته می‌شود که اغلب معامله‌گران آن از حرفه‌ای‌های بازارسرمایه هستند بنابراین روندهای شکل گرفته در آن را باید جدی تلقی کرد.

  • چشم‌انداز بازارجهانی طلا

به اعتقاد کارشناسان چشم انداز سیاست‌های آینده اقتصاد آمریکا به رشد قیمت جهانی طلا منجر شده و همین موضوع اثرش را در بازار داخلی طلا و سکه نمایان کرده است. مجموعه عوامل پیش آمده در بازارجهانی‌ به افزایش قیمت طلا در بازار داخلی منجر شده و درنتیجه حجم تقاضا برای خرید سکه در بازار مبادلات آتی بورس‌کالا را هم افزایش داده است، به طوری‌‌ که ارزش کل معاملات آتی سکه در هفته دوم بهمن‌ماه ۱۰۰۰درصد رشد کرد و فقط در یک هفته ۲۷۱۰میلیارد تومان قرارداد آتی‌سکه در بورس‌کالا داد‌و‌ستد شد.

این رویه در هفته سوم دی‌ماه هم ادامه یافت و ارزش معاملات آتی سکه به ۳۱۸۷میلیارد تومان رسید که این مقدار نسبت به هفته دوم دی‌ماه ۱۸درصد بیشتر بود اما معاملات آتی سکه در دادو‌ستد‌های هفته چهارم دی‌ماه قدری فروکش کرد و به۲هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به هفته سوم دی ۳۷درصد کاهش نشان می‌دهد.

بررسی روند معاملات نشان می دهد ارزش کل معاملات آتی سکه در دی‌ماه امسال با رشد سریعی مواجه شده است و سرمایه‌گذاران که با مشاهده شرایط حاکم بر بازارهای داخلی و جهانی روند رو به رشدی را برای قیمت طلا پیش‌بینی می‌کنند برای خرید سکه در بازار معاملات آتی بورس‌کالا هجوم آورده‌اند.

  • عملکرد ۱۰‌ماه ۹۵

بر اساس اطلاعات موجود در ۱۰‌ماه امسال ۲۸هزار میلیارد تومان سکه در بورس‌کالا در قالب قرارداد های آتی مبادله شده است که این مقدار نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲۰۰درصد رشد نشان می دهد. از ابتدای امسال تاکنون ۶۲هزار میلیارد تومان محصول در بورس‌کالا دادوستد شده که ۴۵درصد از این مقدار یعنی ۲۸هزار میلیارد تومان به معاملات آتی سکه اختصاص داشته است. از این مقدار نزدیک به ۱۰هزار میلیارد تومان به معاملات دی‌ماه اختصاص داشته است.

این به آن معناست که ۳۵درصد از کل معاملات آتی امسال در دی‌ماه انجام شده است و این نشانه آشکار به بازار علامت می دهد که اتفاق های جدیدی در حوزه طلا در حال وقوع است. برخی از تحلیلگران بر این باورند که تحولات پیش رو به ویژه با در نظر گرفتن تغییر سیاست های اقتصادی آمریکا به رشد قیمت طلا در روز های آینده منجر خواهد شد و شاید به همین دلیل است که حرفه‌ای های بازار به سمت خرید طلا یورش آورده‌اند.

نمودار


ژانویه 17th, 2017 | تعداد بازدید/30 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)