صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

لنز چشمی هوشمند گوگل که می‌تواند به آسانی سطح قند خون را به بیماران دیابتی نشان بدهد

اگر از خواننده‌های قدیمی «یک پزشک» بوده باشید، شاید پستی را که در سال ۱۳۸۸ نوشته بودم، به یاد بیاورید:

«واقعیت افزوده» در یک لنز چشمی: «بابک امیرپرویز» و پروژه سایبورگ‌سازی انسان‌ها

در آن زمان هنوز گوگل بابک امیرپرویز را جذب نکرده بود، پروژه لنز هوشمند به معنایی که در آن پست توضیح دادم به خاطر مشکلات تکنیکی عملی نشد و جای خود را به «گوگل گلس» داد.

اما گویا گوگل و بابک امیرپرویز که لنزهای هوشمند را چیزهایی طبیعی‌تر از عینک می‌دانستند، از کار روی لنزها هم غافل نیستند، حاصل این تلاش آنها محصولی است که به تازگی خبر تولید آن در وبلاگ رسمی گوگل منتشر شده است: یک لنز هوشمند که می‌تواند سطح قند خون را نشان بدهد.

اگر دیابتی یا پزشک نباشید، نمی‌دانید که پایش قند خون و حفظ سطح طبیعی قند خون چه تلاش مستمری را طلب می‌کند. اگر قند خون در سطح طبیعی حفظ نشود، در طولانی‌مدت آسیب‌های جدی به اعضایی مثل چشم و کلیه‌ها و سیستم قلب و عروق وارد می‌شود. در کوتاه‌مدت هم فرد ممکن است دچار کاهش سطح هوشیاری به خاطر کاهش شدید قند خون یا مشکلات جدی سوخت  ساز (کتواسیدوز دیابتی) شود.

وسیله‌های اندازه‌گیری قند خون در حال حاضر کیفیت خوبی دارند، اما محدودیت آنها این است که حتما باید قطره خونی را تحویلشان بدهید، تا میزان قند خون بیمار را بسنجند و همین کار، کار خوشایندی نیست.

به همین خاطر شرکت‌هایی در پی آن بوده‌اند که وسایلی تولید کنند که بدون نیاز به خون‌گیری، سطح قند خون را نشان بدهند، اما مشکل این بود که میزان دقت این فناوری‌ها چندان قابل اعتماد نبود. بعضی از وسایل مثل حسگرهای زیر پوستی قند خون هم برای همه در دسترس نیستند.

دیابت اصلا یک بیماری نادر نیست، از هر ۱۹ انسان روی کره زمین، یکی به دبایت متبلا است، چطور می‌شود به این تعداد زیاد مردم کمک کرد.

آزمایشگاه فناوری‌های پیشرفته گوگل یا Google[x]از مدت‌ها پیش در تلاش بود تا وسیله کوچکی در ابعاد یک لنز تماسی چشمی بسازد که با اندازه‌گیری قند خون در اشک چشم، بتواند این مشکل را حل کند.

و حالا گوگل موفق شده است یک لنز تماس هوشمند بسازد که سطح فند خون را با یک تراشه وایرلس کوچک و یک حسگر قند که بین دو لایه لنز قرار داده شده‌اند، می‌سنجد و اعلام می‌کند.

1-18-2014 7-10-48 PM

این محصول هنوز در مراحل ابتدایی است و باید تأییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را بگیرد و گوگل در پی آن است که فناوری‌های جانبی دیگری در آن بگنجاند، طوری که بتواند به بیمار هشدار بدهد که قندش از یک حد آستانه‌ای بالا یا پایین پایین‌تر یا بالاتر رفته است.

بابک امیرپرویز و برایان اوتیس، رهبری این پروژه را برعهده داشته‌اند.

ژانویه 19th, 2014 | تعداد بازدید/75 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)