صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

ضرب‌الاجل ۳۰روزه سازمان بورس به نهادهای شبه‌دولتی
ضرب‌الاجل ۳۰روزه سازمان بورس به نهادهای شبه‌دولتی

سازمان بورس در این اطلاعیه، ضمن تعیین یک ضرب‌الاجل۳۰روزه برای همه نهادهای شبه‌دولتی، به مدیران این‌ نهادها هشدار داد درصورت عمل نکردن به قانون، مجازات‌های مندرج در مصوبه مجلس شورای اسلامی علیه آنها اعمال خواهد شد. براساس این اطلاعیه، ممانعت از انجام امور تغییرات ثبتی، توقیف حساب‌های بانکی و جریمه نقدی تا سقف ۲۵۰میلیون تومان بخشی از مجازات‌هایی است که علیه متخلفان به‌کار گرفته خواهد‌شد.

  • حداقل اطلاعات دریافتی

در پی انتشار فراخوان مزبور، حسن امیری، معاون نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار اعلام کرد: نهادهای انقلابی و انتظامی و همچنین خیریه‌ها به ارائه گزارش‌های مالی خود به سازمان بورس ملزم هستند. به گفته او حداقل اطلاعات دریافتی در این زمینه ارائه گزارش‌های مالی حسابرسی شده و گزارش‌های عملکرد هیأت مدیره به مجامع است.

  • هدف از ابلاغیه سازمان بورس

معاون نظارت سازمان بورس تأکید کرد: هدف از این ابلاغیه، اجرایی کردن قانون مصوب مجلس، بستر‌سازی‌ برای دسترسی به اطلاعات شفاف و ایجاد فضای رقابتی مناسب و فراهم آوردن امکان رصد فعالیت نهاد‌های مرتبط با دولت و شرکت‌های دولتی و شبه‌دولتی بوده است. امیری گفت: اطلاعات دریافتی از نهاد‌ها و خیریه‌ها از طریق بستر‌های الکترونیک در دسترس عموم مردم و فعالان اقتصادی قرار خواهد گرفت. به گفته او درصورت صلاحدید مراجع ذیصلاح، افشای اطلاعات برخی نهادهای خاص از این ابلاغیه معاف و یا شرایط دیگری برای آن اعلام می‌شود.

  • مزیت‌های قانون جدید

سعید رضوانی‌فرد، رئیس اداره تمرکز اطلاعات بورس درباره مزیت قانون جدید گفت: از مهم‌ترین مزیت‌های این قانون، شفافیت اطلاعاتی است. شفافیت اطلاعاتی باعث آشکار شدن سوءمدیریت‌ها و ناکارآمدی سیستم‌های مدیریتی و اداره شرکت‌ها می‌شود. او افزود: با این رویه داده‌های آماری شرکت‌های خصوصی و دولتی در یک بانک آماری جامع درج و رقابتی سالم در بخش خصوصی و شبه‌دولتی ایجاد می‌شود و همچنین شبهات موجود درباره وضع مالی شرکت‌های شبه‌دولتی در جامعه رفع می‌شود.

  • موانع اجرای قانون چیست؟

سعید اسلامی‌بیدگلی، دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری، ساختار کلی اقتصاد ایران را از اصلی‌ترین موانعی دانست که اجرای قانون شفافیت شبه‌دولتی‌ها را با کندی مواجه کرده است. او افزود: با الزام جدیدی که سازمان بورس و اوراق بهادار برای این دستگاه‌ها و نهادها درنظر گرفته، اینها تصور می‌کنند که چه اتفاق بزرگی ممکن است در مجموعه آنها رخ دهد؛ بنابراین تا حدودی مقاومت می‌کنند. دبیرکل کانون نهادهای سرمایه‌گذاری به سازمان بورس پیشنهاد داد که فراخوانش را با یک ضمانت اجرایی محکم همراه کند. او از تمام کارشناسان، مطبوعات و اقتصاددانانی که برای شفافیت اقتصادی کشور دل می‌سوزانند خواست پشت این فراخوان قرار بگیرند و از آن حمایت کنند تا همه بار هزینه‌ای این اقدام شفاف‌ساز بر دوش بورس نیفتد.

  • قانون شفافیت شبه‌دولتی‌ها چیست؟

قانون شفافیت شبه‌دولتی‌ها با استناد به بند۶ قانون اصل۴۴ در مجلس به تصویب رسیده و پاییز امسال اصلاحاتی در آن اعمال شد. طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، همه مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی و شبه‌دولتی مکلف‌اند، اطلاعات کامل مالی خود را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارائه کنند. برمبنای همین قانون، سازمان بورس و اوراق بهادار در فراخوانی خطاب به دستگاه‌های مشمول، از آنها خواست اطلاعات مالی خود را شفاف و در سامانه اطلاعات ناشران بورس، موسوم به کدال افشا کنند. به این ترتیب همه نهادهای مشمول قانون مزبور از تاریخ انتشار ابلاغیه سازمان بورس ۳۰روز مهلت دارند اطلاعات مالی خود را به سازمان بورس و اوراق بهادار ارسال کنند.

  • چه نهادهایی مشمول قانون شفاف‌سازی‌ شبه‌دولتی‌ها هستند؟

همه شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی که در مالکیت مستقیم یا غیرمستقیم اشخاص حقوقی زیر هستند:
الف- مؤسسات و نهادهای عمومی غیردولتی موضوع ماده۵ قانون محاسبات عمومی
ب- نهادهای نظامی و انتظامی
ج- سازمان‌ها و مؤسسات خیریه
د- نهادها و سازمان‌های وقفی و بقاع متبرکه
ه‍ – همه صندوق‌های بازنشستگی اعم از کشوری و لشکری
و- نهادهای انقلاب اسلامی

  • شبه‌دولتی‌ها چه اطلاعاتی را باید افشا کنند؟

اطلاعات کامل مالی شامل مشخصات کامل شرکت یا مؤسسه، صورت‌های مالی سالانه به‌همراه گزارش حسابرس و بازرس قانونی، صورت‌های مالی تلفیقی سالانه به همراه گزارش حسابرس و بازرس قانونی، گزارش فعالیت مدیران به سهامداران یا مالکان، جزئیات ترکیب مالکیت، آخرین اساسنامه یا شرکت‌نامه ثبت شده و سایر مواردی که حسب مورد هیأت مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار تعیین می‌کند.

  • اطلاعات مالی شبه‌دولتی‌ها چگونه باید افشا شود؟

همه نهادهای شبه‌دولتی موظف‌اند برای ارائه مدارک مورد نیاز و طی کردن مراحل ارسال الکترونیک اطلاعات، به اداره تمرکز اطلاعات نهادهای عمومی سازمان بورس و اوراق بهادار مراجعه کنند تا زمینه برای ارسال و انتشار اطلاعات مالی آنها از طریق سامانه جامع اطلاع‌رسانی ناشران اوراق بهادار (کدال) به نشانی اینترنتی CODAL.IR فراهم شود.

  • شبه‌دولتی‌ها برای ارسال اطلاعات تا کی مهلت دارند؟

به موجب مفاد ماده۶ قانون اجرای سیاست‌های کلی اصل۴۴ قانون اساسی و اصلاحیه‌های آن، همه نهادهای شبه‌دولتی به ارائه اطلاعات کامل مالی خود ظرف مدت ۶ ‌ماه از تاریخ لازم‌الاجراشدن قانون مکلف شده‌اند. طبق اعلام سازمان بورس آن دسته از نهادهای مشمول قانون که حداکثر ظرف مدت ۳۰روز آینده به گذراندن فرایند ارائه اطلاعات حسب تشخیص سازمان بورس اقدام نکنند، متخلف محسوب شده و طبق مقررات علیه آنها اقدام می‌شود.

  • مجازات متخلفان چیست؟

اقدامات زیر علیه متخلفان اعمال خواهد شد:
الف- مرجع ثبت شرکت‌ها مکلف است از انجام امور ثبتی شرکت‌های متخلف خودداری کند.
ب- بانک‌ها و مؤسسات غیربانکی موظفند با اعلام سازمان بورس و حکم مرجع قضایی ذیصلاح حساب‌های بانکی اعضای هیأت‌مدیره (اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی) شرکت‌های متخلف را تا زمان انجام تکالیف مقرر مسدود کنند.
ج- مدیران نهادهای مشمول نیز متخلف محسوب شده و توسط سازمان بورس به پرداخت جریمه نقدی از ۲۵میلیون ریال تا ۲میلیارد و ۵۰۰میلیون ریال، محکوم می‌شوند. این آرا قطعی و لازم‌الاجراست.


ژانویه 19th, 2017 | تعداد بازدید/30 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)