صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

صبوری و بزرگی خداوند را ندارم؛ در حال سوراخ کردن کِشتی تیم ملی هستیم


کی‌روش:‌


صبوری و بزرگی خداوند را ندارم؛ در حال سوراخ کردن کِشتی تیم ملی هستیم

ایسنا نوشت: کارلوس کی‌روش که از برخی ناهماهنگی‌ها در آستانه جام‌جهانی 2014 ناراحت بود، در نشست خود با خبرنگاران گفت: “ابتدا از حضور شما در این جلسه تشکر می‌کنم. متاسفانه خبر خوبی ندارم که به شما بدهم. صحبت من خوشایند نیست اما باید حس خوبی را در خودمان نگاه داریم، وگرنه می‌میریم. جلسه‌ای با آقای کفاشیان داشتم. سعی کردیم بررسی مجددی انجام دهیم و به تصمیم جدیدی رسیدیم. تصمیمی که الان اعلام می‌کنم این است که قرار شد اردوی آماده‌سازی جام جهانی را لغو کنیم. ما اجبار پیدا کردیم تا سریعا برنامه اردویی آفریقای جنوبی را لغو کنیم. بنابر این تصمیمی که گرفتیم، مجبور هستیم تا همه برنامه‌های آماده‌سازی را تا جام‌جهانی بررسی مجدد کنیم.”

او ادامه داد: “دلیل اصلی که این اردو را لغو می‌کنیم این است که هیچ منطقی وجود ندارد که بدون بازیکنان‌مان اردوی آماده‌سازی برگزار کنیم. یکی دیگر از بازیکنان اصلی تیم ملی دیروز ایران را ترک کرد و الان بیش از 4 نفر به خارج از ایران رفته‌اند. این گونه که به نظر می‌آید یک سری دیگر هم این کار را می‌کنند. بنابراین بدون هیچ گونه حمایت مالی و با شرایط فعلی که روبه‌رو هستیم، هیچ عقلانیتی وجود ندارد که این اردو را برگزار کنیم. همان طور که می‌دانید، این تصمیم تاثیرات دیگری در آینده خواهد داشت ولی در حال حاضر هیچ چیز دیگری را نمی‌توانیم به این مطلب اضافه کنیم. مطمئنا برنامه‌های لیگ می‌تواند ادامه داشته باشد و به کارشان ادامه دهند؛ چرا که به طور قطع برنامه اردوی آفریقای جنوبی لغو شده است. مطلب دوم این که از جانب خودم، کادر فنی، مسئولان فدراسیون مفتخرم این را به شما عرض کنم هیچ شکی نداریم که از آن زمان که وارد ایران شدم با در نظر گرفتن اینکه هیچ گونه حمایتی که دریافت نکردیم و هیچ گاه حمایت نشدیم، جایگاه و وجهه پیراهن تیم ملی در شرایط بهتری قرار دارد. دوباره تکرار می‌کنم که هیچ شکی برای کسی وجود ندارد که ما جایگاه تیم ملی ایران را در شرایط بهتری قرار داده‌ایم.”

کی‌روش همچنین گفت: “به نظر من این دستاورد باید ثبت شود کسی که بعدها جای من می‌آید باید تلاش کند تا قداست و جایگاه پیراهن تیم ملی ایران را در جای بالاتری قرار دهد. ما توانستیم به عنوان تیم اول و بالاتر از کره به جام جهانی برویم. از الان حضورمان در جام ملت‌ها را قطعی کرده‌ایم. همین طور در رنکینگ فیفا و آسیا رتبه بسیار خوبی را داریم و اول آسیا هستیم. هیچ جایی برای طرح هیچ سوالی نیست که ما جایگاه تیم ملی ایران و پیراهنش را در کجا قرار داده‌ایم. بعد از اینکه موفق شدیم به جام جهانی برویم، ایمان داشتم که می‌توانیم آن حس غرور و شادی که در تمام ایرانیان وجود دارد، در جام جهانی هم ادامه دهیم. من با خودم فکر کردم که می‌توانیم توقعات 80 میلیون ایرانی را برآورده کنیم و موفق باشیم. شرایط خیلی سریع و به گونه‌ای رقم خورد که همیشه فکر می‌کردم که باید جلوی حریفان‌مان بایستیم اما متاسفانه اکنون برابر خودمان ایستاده‌ایم و این به هیچ وجه برای من قابل قبول نیست. از زمانی که صعود کرده‌ایم اردوها و بازی‌های مختلف را لغو کرده‌ایم. دقیقا با همین راه و روش، خودمان را به مخاطره انداخته‌ایم و شانس‌مان را برای حضور خوب در جام جهانی کاهش داده‌ایم. می‌خواهم دوباره به شما یادآوری کنم یک برد و یک مساوی در جام جهانی بسیار ارزشمند‌تر از مقام‌هایی است که می‌توان در جام باشگاه‌های آسیا به دست آورد.”

کی‌روش با اشاره به روزهای نخست حضورش در ایران گفت: “به خاطر دارم وقتی که به ایران آمدم، کسانی به من یادآوری می‌کردند که چه حس غروری ملت ایران پس از پیروزی برابر آمریکا در جام جهانی 98 به دست آورد. من الان به دلیل مسائلی که پیش آمده دچار تشویش هستم و ناراحتم. مطمئنا احساس بسیاری از 80 میلیون ایرانی هم شبیه من است. به خاطر اینکه هیچ شکی نداریم که شانس و امید خودمان را به مخاطره می‌اندازیم. در انتها می‌خواهم از فردوسی‌پور و سایر دوستان‌مان در تلویزیون ایران بخواهم که بازی‌های مختلف از تیم ملی آرژانتین، نیجریه و بوسنی را پخش کنند؛ چرا که هنوز خیلی‌ها نمی‌دانند قرار است با چه تیم‌هایی بازی کنیم.”

او ادامه داد: “هیچ شکی نیست که خیلی از کشورها دوست نداشتند ایران را در جام جهانی ببینند. آنها در رقابت‌های مقدماتی جام‌جهانی کارهای زیادی کردند تا ایران را از گردونه رقابت‌های جام جهانی حذف کنند. به یاد بیاورید همه دشواری‌هایی را که پشت سر گذاشته‌ایم، مثل بازی برابر لبنان و کره. به خاطر آورید که چه اتفاقی افتاد در بازی ازبکستان و قطر و تلاشی که انجام شد تا صعود نکنیم. می‌شد شادی میلیون‌ها مردم ایرانی ادامه هم داشته باشد. در انتها می‌خواهم بگویم که هیچ کس نمی‌تواند بنا به وعده و وعیدها به زندگی‌اش ادامه دهد. واقعا اعتقاد دارم با ابعاد و مقیاس‌های کلی کشور ایران حمایت از تیم ملی کار سخت و بزرگی نیست. همان طور که می‌دانید جزو از وظایف من و فدراسیون نیست که در امور بازیکنان و باشگاه‌ها دخالت کنیم. همان طور که دیروز یکی از بازیکنان اشاره کرده بود، من موافق انتقال آنها به کشورهایی که هیچ درگیری در جام جهانی ندارند مثل قطر و کویت، نیستم ولی در آخر این تصمیم و حق آنهاست که به گونه‌ای رفتار کنند که باعث شادی‌شان شود و در نهایت من هم از تصمیمی که آنها گرفته‌اند، حمایت می‌کنم؛ چرا که می‌خواهم آنها خوشحال باشند؛ چرا که با خوشحالی می‌توانند بهترین عملکرد را برای تیم ملی داشته باشند.”

سرمربی سال‌های گذشته رئال‌مادرید و دستیار سر آلکس فرگوسن در منچستریونایتد در پاسخ به سوالی درباره بازیکنانی که به خارج رفته‌اند و این که گفته می‌شود، خودش از آنها خواسته به کشورهای دیگر بروند، بیان کرد: “در پشت پرده همه تلاشم را کرده‌ام که جلوی این اتفاق‌ها را بگیرم. توفان‌ها و بحران‌های مختلفی را در ایران پشت سر گذاشتم. دیگر در نظر بگیرید یک نفر آمد و گفت من اطلاعات فوتبال ایران را به قطر می‌فروشم! خودتان فرض کنید که دیگر چه می‌شود؟ واقعیت امر این است که همه تلاشم را کردم تا به بازیکنان این را القا کنم که باید هنوز امید داشته باشند. من فکر می‌کردم می‌توانیم این امید را زنده نگاه داریم. متاسفانه موفق به انجام این مهم نشدیم. امروز با شرایطی روبه‌رو هستیم که موافق تصمیم آنها نیستم اما از تصمیم‌شان همان طور که گفتم حمایت می‌کنم؛ چرا که اگر آنها شاد باشند می‌توانند بهترین عملکرد را برای ما داشته باشند. در این کشور و در طول این دو سال و 8 ماه بارها شده که من تلاش کرده‌ام تا بهترین عملکرد را داشته باشم؛ بدون اینکه حقوقم را دریافت کرده باشم. این مسئله درباره دستیارانم هم صدق می‌کند. یک چیزی وجود دارد که من قادر به انجام آن نیستم، آن هم این که نمی‌توانم تیمم را بدون بازیکنانم به اردو بفرستم. شاید بتوانیم از دوستانم مثل مورینیو، کاپلو و فرگوسن در این باره راهنمایی بگیریم، اما اگر آنها هم نمی‌دانستند شاید مجبور شویم یک جادوگر مثل دیوید کاپرفیلد بگیریم تا او کاری برای ما انجام دهد. شما با یک مسئله جزئی می‌توانید برخورد کنید و کارتان را جلو ببرید. همان طور که شما گفتید، به کسانی که سعی می‌کنند این مسائل را به سمت بنده هل دهند، فقط می‌توانم بخندم. خداوند آنها را ببخشد، چرا که صبر و بزرگی خداوند را ندارم که آنها را ببخشم.”

سرمربی تیم ملی در پاسخ به این سوال که راهکارش در حال حاضر چیست، گفت: “سالیان زیادی در فوتبال تجربه دارم و همیشه برنامه‌ریزی‌ام پلکانی بوده. برای این که بتوانیم راهکاری را معرفی کنیم باید یک سری اطلاعات را مجددا بررسی کنیم. پلن B ما بسیار شفاف است. باید بر اساس تقویم فیفا و از 18 می کار را آغاز کنیم. قبل از 18 می یک سیستم داوطلبانه انجام می‌دهیم. اولین داوطلبانی که به اردوی ما بیایند، با آنها کار را آغاز می‌کنیم. به عبارت بهتر تا 28 اردیبهشت سیستمی داوطلبانه را اجرا می‌کنیم. کادر فنی تیم ملی آماده است تا با داوطلبان کار را آغاز کند. بعد از 18 می آماده‌سازی رسمی آغاز می‌شود. در تمام سالیان مربیگری‌ام به عنوان یک مربی هیچ وقت به منافع شخصی خودم فکر نکرده‌ام. چیزی که الان مهم این است که به منافع شخصی خودم فکر نکنم. الان دغدغه من فکر کردن به منافع 80 میلیون ایرانی است. من احساس خوبی به خود و وجدان کاملا راحتی دارم. همگی ما از من تا رییس فدراسیون فوتبال نهایت تلاش‌مان را کردیم. به دفعات گفتم که باید با واقعیت روبه‌رو شویم.”

او در پاسخ به این سوال که چقدر به آینده امیدوار است و آیا مانند گذشته از صعود به دور دوم حرف می‌زند، بیان کرد: “همان طور که قبلا گفته‌ام هدف ما یک رویا و یک فانتزی باشد تفاوتی نخواهد داشت بلکه با این رویا به کارمان ادامه می‌دهم. همان طور که گفتم با توجه به شرایطی که داریم و اردوهای ما که لغو می‌شود و هیچ حمایت مالی هم وجود ندارد و بازیکنان را هم نداریم، مطمئنا شانس‌مان را پایین می‌آوریم. با کاری که انجام می‌دهیم تنها داریم امیدهایمان را به مخاطره می‌اندازیم، خصوصا بعد از این فضایی که بعد از جام جهانی ایجاد شده است، شانسامان را کم می‌کنیم و این غیرقابل قبول است. یک ضرب‌المثلی داریم که می‌گوید یک شکاف بسیار کوچک در یک کشتی بزرگ آن را غرق می‌کند. خنده دار این است که ما خودمان در حال ایجاد این سوراخ در کشتی‌مان هستیم. ما در این رودخانه‌ای که حرکت می‌کنیم انواع و اقسام خطرها ما را تهدید می‌کند. حضور کورکدیل‌ها و حیوانات وحشی کار ما را سخت می‌کند حالا ما مجبور هستیم آب قایق را هم خالی کنیم. مسلما کار ما خیلی مشکل می‌شود. با این حال من به عنوان ناخدای این کشتی سعی می‌کنم به کار و تلاشم ادامه دهم.”

کی‌روش در پاسخ به این سوال که با توجه به شرایط اخیر احتمال می‌رود او از سمتش کناره‌گیری کند، گفت: “من از سوال جالب شما قدردانی می‌کنم. شما باید به پیشینه مربی‌گری یک نفر نگاه کنید. به هیچ عنوان برای کسی مثل من قابل قبول نیست که وسط یک بازی کار را رها کنید. آن گونه که من مربی‌گری را یاد گرفته‌ام، نمی‌توان آن را رها کرد. پدر من فوتبالیست و مربی بوده و من را می‌کشت اگر وسط بازی، بازی را رها می‌کردم یا ناامید می‌شدم. این گونه یاد گرفتم که باید کار را انجام دهم. اخیرا دیدید که یک مربی در ایران به دلیل این که دو بازیکنش را در اختیار نداشت، از کارش انصراف داد و رفت ولی من این گونه نیستم و از یک سبک دیگر هستم. با توجه به سابقه من، امکان دارد در یک بازی من ببرم یا ببازم و یا به تساوی برسم و یا حتی در یک بازی مرا اخراج کنند ولی رها کردن و ول کردن داستان در وسط بازی در طبیعت من نیست و این به هیچ وجه برای من قابل قبول نیست.”

سرمربی تیم ملی در پایان با تاکید بر این که همه تلاشش را می‌کند تا برای تیم ملی ایران موثر باشد، اضافه کرد: “اما واقعیت این است که هیچ دشمنی با فوتبال ایران نداشته‌ام. وقتی که به جام‌جهانی صعود کردیم متاسفانه در چند ماه اخیر به نظر می‌رسد که انگار من دشمن فوتبال ایران هستم. بیاییم با واقعیت روبه‌رو شویم. یکی می‌گفت من اطلاعات بازی‌ها را به قطر می‌فروشم. در مورد دیگری وقتی از منابع مالی خودم و دوستانم استفاده کردم و هزینه‌هایی را که فدراسیون باید می‌داد، دادم تا برای تیم ملی حریف تدارکاتی پیدا کنند اینجا من را محکوم می‌کردند که به هالیدی رفته‌ام. در چند وقت اخیر دکتر “چنگیزخان” گفتند که من علیه باشگاه‌ها موضع گرفته‌ام! گفتند من بر ضد لیگ هستم. به طور بسیار ناگهانی همه من را محکوم می‌کنند و می‌گویند ترانسفر بازیکنان به باشگاه‌های خارجی تقصیر من است. باشگاه‌ها پول ندارند تقصیر من است. اگر به این نتیجه برسیم و این شرایط ادامه داشته باشد که مشکل فوتبال ایران من هستم، ایرادی ندارد و این را در روی خودم این را بگویید. بعد می‌نشینم با رییس فدراسیون صحبت می‌کنم تا اگر خواست من را کنار بگذارد. فقط می‌خواهم با تیم ملی کاری نداشته باشید. به آن ضربه نزنید. وقتی از من راجع به اعتبار کاری‌ام می‌پرسید به نظر من آن اعتبار اصلا مهم نیست بلکه مهم افتخار فوتبال ملی ایران است. من ایستاده خواهم بود و ایستاده برای توقعات 80 میلیون ایرانی می‌جنگم ولی اگر فوتبال ایران به این نتیجه برسد که من اشتباه می‌گویم و مشکل فوتبال ایران من هستم، هیچ مشکلی وجود ندارد و بعد از توافق با رییس فدراسیون قرارداد را فسخ می‌کنیم. تا زمانی که من فکر بکنم تا بهترین راهکار را برای فوتبال ایران در نظر بگیرم به کارم ادامه می‌دهم و برای آن می‌جنگم. رنگ‌ها و افراد مختلف اهمیتی ندارد. آنچه مهم است 80میلیون ایرانی است.”

ژانویه 29th, 2014 | تعداد بازدید/73 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)