صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

سنگینی زیان بر دوش خودروسازان بورسسنگینی زیان بر دوش خودروسازان بورس

به گزارش همشهری، شرکت‌های خودرو‌سازی‌ به‌ویژه 2 شرکت ایران‌خودرو و سایپا از یک سال پیش با حاشیه‌های بسیار زیادی مواجه شده‌اند که مهم‌ترین آنها در این مدت افزایش قیمت دلار و نحوه قیمت‌گذاری خودرو بود. این دو موضوع در طول یک‌سال گذشته حاشیه‌های سیاسی زیادی را پیش روی این شرکت‌ها در بورس ایجاد کرد. این روز‌ها کیفیت نامناسب برخی خودروهای داخلی نقل محافل است.

تازه‌ترین خبرها حکایت از آن دارد که خودروسازان داخلی با مشکلات مالی دست‌و‌پنجه نرم می‌کنند و کسری وجوه در گردش آنها به مرز خطر رسیده است. کارشناسان معتقدند بخش زیادی از مشکلات مالی این دو شرکت ناشی از شرایط خاص اقتصاد ایران است که موجب شده مشکلات آنها در کنار عواملی چون افزایش قیمت قطعات وارداتی به‌دلیل افزایش قیمت ارز دوچندان شود.

آمارها چه می‌گویند

تازه‌ترین آمار‌ها نشان می‌دهد که از مجموع 31شرکت خودروساز و قطعه‌سازی‌ که سهامشان در بورس دادوستد شده، قیمت سهام 23شرکت بین یک تا 53درصد کاهش یافته است. در این میان میانگین انحراف سود این شرکت‌ها نسبت به آنچه در ابتدای سال پیش‌بینی می‌کنند، نشان می‌دهد چشم‌انداز مبهمی درباره نحوه سودآوری این گروه وجوددارد. آمار‌ها همچنین بیانگر آن است که رتبه نقد شوندگی بسیاری از شرکت‌های این گروه بسیار بالاست، یعنی سهامدارانی که سهام شرکت‌های خودروساز را در اختیار دارند به‌راحتی قادر به خرید و فروش سهام این شرکت‌ها در بورس نیستند، درحالی‌که تا پیش از این همواره سهام خودرو به‌عنوان نقدشونده‌ترین سهام فعال در بورس مطرح بود.

براساس آمار موجود، شرکت‌های مطرح این گروه یعنی زامیاد، ایران‌خودرو دیزل، پارس خودرو، سایپاو ایران خودرو به‌ترتیب با 41-34-26-25 و 25درصد زیان در طول یک سال گذشته مواجه شده‌اند و قیمت سهام این شرکت‌ها در بورس کاهش یافته است.

می 27th, 2013 | تعداد بازدید/66 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)