صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

ساخت رگ‌های خونی مصنوعی با کمک سلول‌های بنیادینساخت رگ‌های خونی مصنوعی با کمک سلول‌های بنیادین

براساس گزارش تلگراف، طی این موفقیت جدید، نسج رگ‌های خونی که از سلول‌های بنیادین انسانی ایجاد شده‌بودند در سطح مغز موش کشت و پرورش داده‌شدند و محققان مشاهده کردند این بافت‌ها توانستند خود را تا 9 ماه حفظ کرده و عملکردی مشابه عروق خونی طبیعی از خود به نمایش بگذارند.

این‌ موفقیت در شرایطی به دست آمده‌است که تاکنون تلاش‌ها برای ساخت رگهای خونی با مقاومت بالا در دراز مدت در بدن حیوانات همواره با شکست مواجه شده‌بود. محققان بیمارستان ماساچوست بر این باورند قابلیت ترمیم یا ساخت سلولهای عروقی جدید ممکن است در آینده به پایه و اساسی برای درمان بیماری‌های قلبی و یا دیابت تبدیل شود.

در مقاله این مطالعه محققان توصیف کرده‌اند که چگونه با استفاده از نوعی خاص از سلول‌های بنیادین انسانی در تولید سلول‌های سازنده‌ اولیه عروق خونی که در نهایت به رگهای خونی تبدیل می‌شوند، استفاده کرده‌اند.

محققان پس از اینکه سلول‌ها را روی سطح مغز موش کشت دادند مشاهده کردند که سلول‌ها طی دو هفته به رگ‌های خونی کاربردی تبدیل می‌شوند و می‌توانند تا 280 روز به کار خود ادامه دادند.

همچنین تعدادی از سلولهای مشابه نیز که در زیر پوست کشت داده شده‌بودند نیز به رگ‌های خونی تبدیل شدند با این تفاوت که از طول عمر کمتری برخوردار بوده و  میزان سلول مورد نیاز برای ساخت آنها پنج برابر بیشتر از کشت سلول‌ها روی سطح مغز موش است.

جولای 18th, 2013 | تعداد بازدید/63 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)