صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

رویکرد توجه به جوانان در جشنواره موسیقی فجر نتیجه داده است


گزارش جشنواره های تئاترو موسیقی فجر در شورای عالی انقلاب فرهنگی


رویکرد توجه به جوانان در جشنواره موسیقی فجر نتیجه داده است

به گزارش همشهری آنلاین، دبیران سی و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر و بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر در جلسه کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی گزارشی از جشنواره های تئاتر و موسیقی فجر ارائه کردند.

محمد حسین ایمانی خوشخو؛ رییس کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به تعیین سیاست های هنری در شورا در این جلسه گفت: تدوین سیاست ها و رویکردهای جشنواره های فجر از برنامه های کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی است که با نظر هنرمندان، استادان، اعضای کمیسیون و دبیران جشنواره ها انجام خواهد شد تا جشنواره ها بر اساس برنامه ها و سیاست های مشخص تداوم پیدا کنند و تغییر مدیریت ها رویکردها را تغییر ندهد.

ایمانی خوشخو ادامه داد: در حوزه موسیقی بعضی نامهربانی ها را شاهد هستیم اما ضرورت دارد که با وجود همه محدودیت ها روحیه امید در اهالی موسیقی بویژه نسل جوان موسیقی تقویت شود و جشنواره بین المللی موسیقی فجر از بسترهایی است که می‌تواند تا اندازه ای به این امر کمک کند.

رییس کمیسیون هنر و معماری افزود: رویکر توجه به جوانان در جشنواره بین المللی موسیقی فجر که از چند سال قبل آغاز شده خوشبختانه الان نتیجه داده است و هنرمندان و گروههای جوان موسیقی خلاق و مستعدی از مسیر این جشنواره شناسایی شده اند و حمایت هایی از آنها شده است.

ایمانی خوشخو در ادامه گفت: تئاتر هنوز در متن جامعه قرار نگرفته است و در بودجه و اعتبارات نیز سهم ناچیزی دارد. می‌بایست فاصله با هنرمندان و جامعه هنری و فاصله بین تفکری که اهداف کشور را دنبال می کند و رویکرد هنرمندان کم شود.

در ادامه جلسه دکتر حسن ریاحی؛ دبیر بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر با ارائه گزارشی از جشنواره گفت: جشنواره بین المللی موسیقی فجر علاوه بر اینکه یک جشن ملی است در این سال ها پیشبرد نسل جوان موسیقی را در اهداف خود دنبال می‌کند.

آموزش در حوزه موسیقی موفق بوده است و خوشبختانه جوانان مستعدی در حوزه موسیقی داریم.

ما جوانان برگزیده و خلاق و توانمند را در جشنواره شناسایی می‌کنیم و به سازمان های مختلف و بنیاد نخبگان معرفی می‌کنیم.

ریاحی افزود: بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر نسبت به دوره گذشته از نظر کمی و کیفی رشد دارد و بخش هایی هم که در دوره قبل جشنواره حضور نداشتند مانند موسیقی کودک و بانوان در جشنواره امسال قرار گرفته اند.

در بخش بین الملل نیز سعی شده گروههایی که حرف جدیدی برای گفتن دارند، به جشنواره دعوت شوند.

علی ترابی؛ دبیر اجرایی بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر نیز گفت: جشنواره بین المللی موسیقی فجر از جشنواره های قدیمی و بزرگ موسیقی به لحاظ کمی است اما متاسفانه اعتباری متناسب با سابقه و گستردگی آن ندارد.

حمیدرضا نوربخش نیز در این جلسه گفت: ضرورت دارد سیاستگذاری جشنواره های فجر از جمله جشنواره موسیقی فجر مشخص و شفاف شود تا ابهام و بلاتکلیفی از بین برود و جشنوارهها بر اساس یک رویکرد مشخص حرکت کنند.

قادر آشنا؛ دبیر سی و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر نیز با تاکید بر ضرورت تدوین نظام نامه جشنواره های فجر گزارشی از سی و دومین جشنواره بین المللی تئاتر فجر ارائه کرد و گفت: جشنواره بین المللی تئاتر فجر امسال با 143 اثر صحنه ای و 29 تئاتر خیابانی از 24 دی ماه آغاز شده است و جشنواره در شش استان کشور برگزار می‌شود.

آشنا افزود: سعی شده است تا جشنواره در بخش های مختلف از جمله بخش بین الملل با کیفیت مناسب برگزار شود و در این دوره هنرمندان پیشکسوت و جوان و نسل میانی تئاتر به عنوان نمایشنامه نویس، کارگردان و بازیگر حضور دارند.

همچنین در این جلسه نماینده معاونت امور هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سیاست ها و برنامه های معاونت امور هنری را با توجه به سیاست ها دولت و توجه به قوانین و استاد بالادستی سند چشم انداز 20 ساله، برنامه توسعه، قوانین مجلس شورای اسلامی و مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان کرد.

در ادامه جلسه اعضای کمیسیون هنر و معماری شورای عالی انقلاب فرهنگی دیدگاهها و پیشنهادهای خود را درباره جشنواره های بین المللی تئاتر و موسیقی فجر بیان کردند.

در این جلسه مقرر شد آیین نامه ها و سیاست های جشنواره های هنری فجر در کمیسیون هنر و معماری تدوین شود و در شورای عالی انقلاب فرهنگی تایید شود تا جشنواره ها بر اساس آیین نامه مشخص فعالیت کنند و با تغییر مدیریت ها رویکرد جشنواره ها تغییر نکند.

ژانویه 20th, 2014 | تعداد بازدید/70 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)