صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

درس هایی از قرآن؛ جایگاه ازدواج در قرآندرس هایی از قرآن؛ جایگاه ازدواج در قرآن

1 – ازدواج، یک نیاز طبیعی، یک ارزش دینی. تشکیل خانواده یک کار مقدس است. در آیات و روایات، به ازدواج سفارش شده است، نه به بی‌همسری. اسلام گفته: دولت و ملت قیام کنید، برای اینکه آدم‌های بی‌همسر را همسر دهید. «وَ أَنْکِحُوا الْأَیامی‏ مِنْکُمْ وَ الصَّالِحینَ مِنْ عِبادِکُمْ وَ إِمائِکُمْ» (نور/32)

2 – لطف و رحمت الهی در سایه ازدواج و تشکیل خانواده. اگر کسی ازدواج کند، یک رکعت نمازش 70برابر می‌شود. ازدواج در متن نماز است. زن و شوهری که به هم نیش بزنند، نماز هیچ کدام قبول نیست. حدیث داریم «یُفَتَّحُ أَبْوَابُ السَّمَاءِ بِالرَّحْمَةِ فِی أَرْبَعِ مَوَاضِع‏» (بحارالانوار/ج100/ص221) 4جا در رحمت خدا باز می‌شود. وقت باران، نگاه اولاد به والدین، وقتی در کعبه باز می‌شود. و وقتی هم عقدی برقرار می‌شود.

3 – اقدام برای ازدواج جوانان، فامیل و دوستان. یک آیه در قرآن می‌گوید: برای ازدواج دلالی کنید. «مَنْ یَشْفَعْ شَفاعَةً حَسَنَةً یَکُنْ لَهُ نَصیبٌ مِنْها» (نساء/85) حدیث داریم بهترین شفاعت این است که آدم دلالی کند، برای دخترها و پسرها و برای بی‌همسرها: «أَفْضَلُ الشَّفَاعَاتِ أَنْ تَشْفَعَ بَیْنَ اثْنَیْنِ فِی نِکَاحٍ حَتَّی یَجْمَعَ‌الله بَیْنَهُمَا» (کافی/ج5/ص331) . خدا در قرآن می‌گوید: پیغمبر، اگر بودجه کره زمین را خرج می‌کردی که بین اوس و خزرج آشتی بدهی، تو نمی‌توانستی. خدا بین اینها آشتی داد. اگر یک‌وقت یک کسی دلالی کرد، عروس و داماد را به هم رساند، من من نگوید. خدا این کار را کرده است.

4 – برابری زن و مرد نزد خدا: «هُوَالَّذی خَلَقَکُمْ مِنْ نَفْسٍ واحِدَه وَ جَعَلَ مِنْها زَوْجَها» (اعراف/189) زن و شوهر از یک نفس هستند. یعنی یک‌وقت خیال نکنید مرد یا زن وجود برتر است، زن و مرد از یک جوهر هستند. خدا برای مرد، زن و برای زن، مرد را آفریده است.

5 – همسر، مایه آرامش خانواده: «لِتَسْکُنُوا إِلَیْها» (روم/21) 2جای قرآن می‌گوید: همسر آرام بخش است. همسر برای همسر باید آرامبخش باشد. خانه‌هایی که همسرها به هم نیش می‌زنند این خانه‌ها از مرز قرآن بیرون رفتند.

6 – فرزند، هدیه خدا به نوعروسان. «فَلَمَّا أَثْقَلَتْ» یعنی وقتی بچه در شکم رشد کرد. «دَعَوَا‌الله» یعنی عروس و داماد با هم دعا می‌کنند. می‌گویند: «لَئِنْ آتَیْتَنا صالِحاً لَنَکُونَنَّ مِنَ الشَّاکِرینَ» (اعراف/189) خدایا اگر یک اولاد خوب به ما دادی ما شکر تو را می‌کنیم. اما خدا می‌گوید: «فَلَمَّا ءَاتَئهُمَا صَالِحًا جَعَلَا لَهُ شُرَکاَءَ فِیمَا ءَاتَئهُمَا» (اعراف/190) همین که بچه‌دار شدند، نمی‌گویند: خدا به ما داد. می‌گویند: پیش فلان دکتر رفتیم. فلان آمپول را زدیم. نمی‌گویند: خدا. چقدر ما برای کفش بچه‌مان پول می‌دهیم و چقدر پول می‌دهیم برای قرآن آموزی بچه‌مان؟ یک فکری کنید. پول کفش بچه ما، یا پول قرآن بچه ما. مقایسه کنیم. چقدر پول می‌دهیم برای طلای دختر، یا چقدر پول می‌دهیم برای کمال دختر؟ اینها را باید مقایسه کنیم.

7 – صبر و بردباری در مشکلات خانوادگی. گاهی وقت‌ها آدم در خانه مشکلی دارد. از همسرش ناراحت است. یا مرد از خانم، یا خانم از همسر. می‌گوید: اگر ناراحت هم هستی تحمل کن، خدا خیر کثیر به شما می‌دهد: «فَإِنْ کَرِهْتُمُوهُنَّ فَعَسی‏ أَنْ تَکْرَهُوا شَیْئاً وَ یَجْعَلَ‌الله فیهِ خَیْراً کَثیراً» (نساء/19) .

جولای 14th, 2013 | تعداد بازدید/75 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)