صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

تخریب و بازسازی در فیگورهای نقاش ایرانی


گزارشی از نمایشگاه نقاشی های حسین خوشرفتار در گالری شکوه


تخریب و بازسازی در فیگورهای نقاش ایرانی

به گزارش همشهری آنلاین، خوشرفتار در این نمایشگاه 10 اثر فیگوراتیو در ابعاد 140×120 به همراه 5 اثر ملهم از طبیعت در ابعاد 140×140 با تکنیک اکریلیک روی بوم را در معرض تماشای عموم قرار داده است.

او در این نمایشگاه آثارش را از هم تفکیک کرده است و در دو سالن گالری شکوه به نمایش گذاشته است.

خوشرفتار در آثارش به سبک رئال پایبند نیست و اثر را به شکلی که دوست دارد تجزیه و بازسازی کرده و مخاطب را به سمت افکارش ارجاع داده است.

تخریب و بازسازی در این آثار به نوعی نگاه شرقی اشاره دارد که مرگ نمی‌تواند عامل نابودی باشد و زندگی دیگری پس از مرگ جریان دارد و روح همچنان به زندگی ادامه خواهد داد.

او در نمایشگاه های قبلی اش در کنار تابلوهای برگرفته از طبیعت، آثاری ارائه می‌داد که سایه هایی از فیگور به واسطه بافت ها و حفره ها به آثارش راه یافته بودند اما این باردر نقاشی های تازه اش پا را فراتر گذاشته و قسمت اعظم آثاری که ارائه داده فیگوراتیو می‌باشند.

او در مورد انتخاب عنوان «خاطرات ناپایدار مستقل از ما جریان دارد» برای مجموعه آثار تازه اش می‌گوید: هر تصویر دانه ای را ماند که به گذشته پیوسته است و تفسیری را در ذهن مخاطب به وجود می‌آورد، محتوای این تصویر اهمیت چندانی ندارد بلکه تاثیر تصویر بر مخاطب و فرآیند دیدن، فکر کردن و یا تحلیل کردن به مراتب مهمتر است.

از این رو ما وقتی به تصویر می‌نگریم در واقع ناخود آگاه در آرشیو ذهنی و زیستی خود نوعی همزاد پنداری با یک تجربه نزدیک به آن تصویر را دنبال می‌کنیم تا با آن درک بهتری از اثر پیش رو داشته باشیم و شاید تلاش می‌کنیم که تجربه خود را در قالبی جدید بازسازی کنیم.

پس ما به گذشته وابسته ایم و در حال، جاری هستیم.

با نگاه به آثار خوشرفتار در می‌یابیم که فیگورهای نقاشی هایش بخشی از زمینه شده اند.

او در این باره می‌گوید: هم در آثار فیگوراتیو و هم در آثار طبیعتی که در این نمایشگاه ارائه داده ام فرآیند تجزیه و بازسازی رخ داده است و به نوعی فیگورها و طبیعت در زمینه اثر حل شده اند و همین مسئله موجب شده در این آثار آن چیزی را به نمایش بگذارم که در ذهنیات من وجود داشته است.

وقتی به تک تک کارها نگاه می‌کنیم یک رشته های تار مانند دور فیگورها را گرفته مانند پیله یک کرم که می‌خواهد به پروانه تبدیل گردد که برای این امر روندی را طی می‌کند و تبدیل به چیز جدیدی می‌شود که با گذشته اش کاملا متفاوت است، سعی کردم این حس و حال در این آثار نیز به وضوح دیده شود.

خوشرفتار در پاسخ به این سوال که انتخاب فیگورهای زن در این آثار بر چه اساسی بوده است گفت: این فیگورها در واقع از عکس هایی اینترنتی انتخاب شده اند که بعضی آنها هنرپیشه و معروف می‌باشند.

اما در واقع به شکل کاملا اتفاقی انتخاب شده اند. سعی کرده ام در این آثار حالات مختلف زندگی افراد را به تصویر بکشم.

این هنرمند جوان اضافه کرد: هر کدام از این فیگورها نوعی حرکت و طرز بیانی خاص دارند، که حس یک خاطره را در ذهن بیدار می‌کنند و به نوعی بازسازی یک خاطره، اتفاق یا صحنه ای از زندگی هستند.

آثار طبیعتی که در این نمایشگاه ارائه کرده است شامل دو قسمت می‌شوند؛ آثاری که شبیه به کارهای نمایشگاه قبلی اش هستند و با تمرکز بر روی خط ها آن ها را خلق کرده است به شکلی که قوس ها، تو رفتگی ها، زاویه ها و اشکالی که این خط ها با هم می‌سازند، طبیعت موجود در اثر را پدید می‌آورند و دیگر آثاری که با بهره گیری از خط نستعلیق آنها را کار کرده است مانند اثری با تم رنگی سفید که از شعر زمستان اخوان الهام گرفته است.

تم رنگی آثار خوشرفتار از فضای شخصی وی نشات گرفته است تا حدی که بیشتر تابلوهایش یک تم رنگی خاص دارند.

او سعی کرده است در هر تابلو در کنار هر رنگی از رنگ مکمل آن استفاده نماید. استفاده از رنگ های بنفش، نارنجی و کرم در پس زمینه آثار القا کننده غروب خورشید است که موجب شده که فیگورهای آثارش را در غم فرو برد.

حسین خوشرفتار متولد 1360 خراسان رضوی است.

او فوق دیپلم آموزش هنرهای تجسمی و لیسانس نقاشی از دانشگاه هنر تهران دارد و 11 سال است که در زمینه نقاشی فعالیت می‌کند.

وی تاکنون در 10 نمایشگاه گروهی و پنج نمایشگاه انفرادی شرکت داشته است.

این نمایشگاه تا 12 خرداد ماه در گالری شکوه دایر است و علاقمندان می‌توانند همه روزه از ساعت 16 تا 20 از این آثار در گالری شکوه واقع در خیابان فرمانیه، اندرزگو، کوچه سلیمی شمالی، کوچه امیر نوری، پلاک 19 دیدن کنند.

 

 

می 26th, 2013 | تعداد بازدید/78 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)