صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

بورس پسته دهه‌فجر خندان می‌شود
بورس پسته دهه‌فجر خندان می‌شود

به گزارش همشهری، تا سال۲۰۱۱، ایران بزرگ‌ترین تولیدکننده پسته جهان به‌شمار می‌آمد، اما از سال۲۰۱۲، آمریکا در تولید و صادرات این محصول از ایران پیشی گرفت؛ هرچند گزارش‌های ضد‌و نقیضی از میزان تولید و صادرات پسته ایران و آمریکا توسط منابع مختلف ارائه می‌شود اما اکنون رقابت اصلی در دنیا در تولید پسته میان ایران و آمریکاست. براساس آخرین اطلاعات موجود سطح زیرکشت پسته ایران در سال۱۳۹۳ در حدود ۳۸۰هزار هکتار بوده است. در این سال در ۲۶ استان کشور این محصول کشت شده است که ۸۲٫۶درصد سطح زیرکشت را درختان بارور پسته و ۱۷٫۴درصد بقیه را نهال تشکیل می‌دهد.

در چنین شرایطی با توجه به آنکه حجم رقابت بر سر تجارت پسته در جهان هرلحظه بیشتر و فشرده‌تر می‌شود بورس‌کالا تصمیم گرفته است با تاسیس بورس پسته بازار تجارت پسته در سطح جهان را بار دیگر در اختیار ایران قرار دهد؛ بر همین اساس قرار است از ۲۲بهمن امسال با همکاری مسئولان استان کرمان و همچنین نمایندگان مجلس برای نخستین‌بار معاملات پسته در بورس‌کالا آغاز شود.

این کار از این جهت اهمیت دارد که در طول سال‌های گذشته بسیاری از محصولات ایرانی که سال‌ها تجارت آنها فقط در اختیار ایران بود از دست ایران خارج شده است و با برند کشور‌های دیگر تولید و در دنیا توزیع می‌شود. بر این اساس بورس‌کالا در تلاش است تا گام نخست را برای احیای دوباره محصولات باستانی ایران در عرصه جهان آغاز کند؛ در این زمینه محمدرضا پورابراهیمی رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس که خود نماینده استان کرمان به‌عنوان قطب تولید اصلی پسته در ایران است از آغاز به‌کار مبادلات این محصول در بورس پسته در ۲۲بهمن‌ماه امسال خبر داد و گفت:

همه مراحل مربوط به راه‌اندازی بورس پسته انجام شده است ، مقدمات آماده است و هم‌اکنون در حال هماهنگی با عرضه‌کننده‌های پسته در استان کرمان هستیم.او افزود: مسائل مربوط به پذیرش پسته در بورس‌کالا همچنین انتشار گواهی سپرده کالا و مسائل مالیاتی عرضه پسته در بورس‌کالا انجام شده است اما نکته‌ای که هنوز در حال بررسی است تنوع عرضه‌کننده‌ها در بورس‌کالا است.

او گفت: برای اینکه انحصار در بازار ایجاد نشود باید عرضه‌کننده‌های پسته متنوع باشند یعنی اینکه فقط یک عرضه‌کننده وجود نداشته باشد تا اینکه قیمت به‌صورت رقابتی کشف شود و در نهایت بورس پسته به درستی کارش را انجام دهد. رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: گفت‌وگوی‌های لازم در این زمینه با عرضه‌کننده‌ها انجام شده و هم‌اکنون بحث‌های نهایی در حال انجام است و ما امیدواریم همه این مراحل تا ۲۲بهمن که زمان نهایی برای آغاز به‌کار بورس پسته از طریق بورس‌کالاست به پایان برسد.

  • معاملات پسته تا یک‌ماه دیگر

حامد سلطانی‌نژاد مدیرعامل بورس‌کالا هم در این‌باره گفت:تالار معاملات بورس پسته با مرکزیت استان کرمان، به همت اتاق بازرگانی و فعالان عرصه پسته تاسیس خواهد شد. او با بیان اینکه مهم‌ترین بحث پسته موضوع استاندارد‌هاست، اعلام کرد: با اتاق بازرگانی کرمان و فعالان پسته توافق شده که از استانداردهای ملی و موردقبول بازارهای دنیا استفاده شود.

در عین حال محصول پسته کشاورزان به شکل گواهی سپرده کالایی در انبارهای مجهز کالایی مورد پذیرش‌شده و سپس گواهی سپرده پسته در بورس‌کالا مورد مبادله قرار خواهد گرفت. او گفت: برای کشاورزانی که محصولات پرحجمی ندارند و همواره مجبور هستند محصول خود را به تجار و شرکت‌های بزرگ واگذار کنند، از طریق این مکانیسم می‌توانند کالای پسته خود را در انبار‌ها ذخیره کرده و در عین حال از طریق بورس‌کالای ایران به فروش برسانند که تنها این اقدام مستلزم وجود استانداردهای لازم در این زمینه است.

مدیرعامل بورس‌کالا یادآور شد: امسال و سال آینده باید روی انجام معاملات پسته کار کرد و نهادهای مالی نیز در این زمینه باید فعال شوند زیرا اوراق مبتنی بر خرید کالا مثل گواهی سپرده می‌تواند برای این نهاد‌ها جذاب باشد.

نمودار


ژانویه 18th, 2017 | تعداد بازدید/35 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)