صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

اقتصاد غرب ايران با توسعه صنعت پتروشيمي متحول مي شود

به گزارش خبرنگار شانا توسعه صنعت پتروشیمی ایران که در سال های گذشته مسیر پرشتابی را طی کرده است، در سال آینده با تولیدی شدن پتروشیمی های غرب کشور وارد مرحله ای جدید خواهد شد.

پتروشیمی همدان آخرین مراحل ساخت را طی می کند و مجتمع های پتروشیمی لرستان، مهاباد و کردستان نیز به ترتیب در سال 1393 به بهره برداری خواهند رسید و فاز اول پتروشیمی ایلام نیز که چند ماهی است وارد مدار تولید شده، سال آینده با دریافت خوراک بیشتر می تواند با تمام ظرفیت، تولید کند.

بدون تردید غرب ایران با توسعه صنعت پتروشیمی و نیز برنامه ریزی برای ساخت صنایع تکمیلی می تواند درآینده ای نزدیک به یک قطب مطمئن صنعتی تبدیل شود و  محصولات تولیدی را افزون بر تامین نیاز داخل، به خارج کشور صادر کند.

مدیر
طرح های شرکت ملی صنایع پتروشیمی چندی پیش گفته بود: افزون بر پتروشیمی ایلام که راه اندازی اولیه شده است عملیات ساخت ٣ مجتمع پتروشیمی دیگر در غرب کشور با شتاب ادامه
دارد.

پتروشیمی ایلام در آستانه بهره برداری نهائی قراردارد و  بهره برداری از چند
مجتمع پتروشیمی در غرب کشور از جمله ٣ طرح پتروشیمی لرستان، مهاباد و
کردستان، سبب محرومیت زدایی و ایجاد زیرساخت های توسعه در نقاط کمتر توسعه
یافته کشور خواهد شد.احمدرضا حیدرنیا شیمی افزوده بود: پتروشیمی همدان آخرین مراحل ساخت را می گذراند و پتروشیمی لرستان بیش از 90 درصد پیشرفت دارد و
پتروشیمی های مهاباد و کردستان 
درصورت تامین مالی پروژه ها و نیز ترخیص تجهیزات و کالاهای خریداری شده از
گمرک با شتاب بیشتری ساخته خواهند شد و می توانند در سال1393 به بهره برداری برسند.

بر پایه این گزارش پتروشیمی لرستان دارای ٣ بخش اصلی شامل بخش یوتیلیتی است که بخار، هوا،
نیتروژن و اکسیژن را تامین می کند و در مرحله پیش راه اندازی قرار دارد و
این مجتمع پتروشیمی سالانه توان تولید ۳۰۰ هزار تن پلی اتیلن و ۳۰ هزار تن
بوتن ١دارد.

 واحد بوتن ١ دومین بخش این پروژه است که به زودی راه
اندازی خواهد شد و بخش سوم نیز واحد تولید پلی اتیلن سبک و سنگین است که
عملیات ساخت این واحد نیز در مراحل پایانی قرار دارد.

 پتروشیمی مهاباد نیز تولید کننده محصولات متنوعی خواهد بود واین مجتمع پتروشیمی دارای طرح پلی اتیلن سنگین، پلی اتیلن خطی و واحد بوتن ١ است که کاربرد
زیادی در تولید انواع فیلم پلی اتیلن ظروف مختلف قطعه های پلاستیکی و لوله و
کابل و نیز چندین محصول دیگر دارد.

خوراک پتروشیمی مهاباد از طریق خط
لوله اتیلن غرب تامین خواهد شد و میزان آن حدود ٣٢٤ هزار تن در سال است و
فاز نخست پروژه پتروشیمی مهاباد با برنامه ریزی های انجام شده به زودی به
پایان رسیده و وارد مدار تولید خواهد شد.

این گزارش می افزاید: طرح تولید پلی اتیلن پتروشیمی کردستان نیز از طرح های مهم صنعت
پتروشیمی در غرب کشور است که این طرح با ظرفیت تولید سالانه ٣٠٠ هزار تن
پلی اتیلن سبک در سال ٩٣ به بهره برداری می رسد.

تامین خوراک پتروشیمی های غرب کشور از طریق خط لوله اتیلن غرب

به گزارش شانا خط لوله اتیلن غرب به عنوان تامین کننده خوراک مجتمع های پتروشیمی غرب کشور نیز آخرین مراحل ساخت را می گذراند و آمادگی خواهد داشت تا در صورت وجود خوراک کافی در سال 93، اقدام به تامین خوراک مورد نیاز مجتمع های پتروشیمی غرب کشور کند.

خط لوله اتیلن غرب با بهره گیری از تازه ترین فناوری های روز جهان ساخته شده و از نظر نکات فنی و نیز ایمنی دارای بالاترین استانداردهای بین المللی است.

به گزارش شانا، مدیر پروژه خط لوله اتیلن غرب چندی پیش اظهار کرده بود: عملیات ساخت و تکمیل فاز دوم خط لوله اتیلن غرب با شتاب ادامه دارد. قطعه کرمانشاه به سنندج آماده بهره برداری کامل بوده و تست هیدرو استاتیک این خط نیز با موفقیت انجام شده است و بخش هایی از قطعه سنندج به سقز که دارای معارض بوده به وسیله مذاکره های انجام شده با مقام های محلی رفع معارض شده و عملیات ساخت و تکمیل ٤٦ کیلومتر باقیمانده خط در حال اتمام است.

«بر این اساس با برنامه ریزی های انجام شده پیش بینی می شود این خط به زودی به بهره برداری کامل برسد و با تزریق خوراک به باقیمانده مسیر خط لوله، مجتمع های پتروشیمی از خوراک بهره مند شده و تولیدشان افزایش یابد.»

تامین خوراک پتروشیمی های لرستان، مهاباد و کردستان، اولویت های سه گانه در شتاب بخشی به ساخت خط لوله اتیلن غرب به شمار می رود و تکمیل این خط لوله می تواند سهم بزرگی در توسعه صنعتی غرب کشور و نیز اشتغال زایی در این منطقه داشته باشد.

میثمی با بیان این که خط لوله اتیلن غرب پس از تکمیل، ظرفیت انتقال 3.5 میلیون تن اتیلن را دارد گفته بود:2.5 میلیون تن از عسلویه و ١ میلیون تن خوراک از گچساران به خط لوله تزریق خواهد شد و خوراک ١٢ مجتمع پتروشیمی را تامین می کند.ساخت قطعه های همدان، دهدشت، ممسنی، بروجن و کازرون هنوز شروع نشده است و پتروشیمی تبریز نیز بر اساس مذاکره های انجام شده همانند پتروشیمی ایلام، خود اقدام به احداث انشعاب خواهد کرد.

طرح خط لوله اتیلن غرب شامل 8 ایستگاه تقویت فشار اتیلن است که دو ایستگاه آن در ابتدای خط، برای تقویت فشار اتیلن دریافتی و پنج ایستگاه تقویت فشار دیگر در طول مسیر اصلی برای جبران کاهش فشار در طول مسیر انتقال اتیلن پیش بینی شده است. در ٨ ایستگاه مورد اشاره نصب ٢٣ کمپرسور پیش بینی شده که از این تعداد 8 کمپرسور نصب و 3 ایستگاه عملیاتی شده و در حال فعالیت است.

خط لوله اتیلن غرب شامل ١٦ ایستگاه اندازه گیری است که دو ایستگاه آن برای اندازه گیری اتیلن دریافتی در عسلویه و گچساران و ١٤ ایستگاه دیگر برای اندازه گیری در پایانه های تحویل اتیلن در دیگر مناطق کشور ساخته خواهد شد.

بر پایه این گزارش ساخت خط لوله اتیلن غرب با مصوبه هئیت وزیران در سال ١٣٨١ با هدف توسعه مناطق کمتر توسعه یافته در دوره وزارت مهندس زنگنه در وزارت نفت آغاز شد و این خط از مبدا عسلویه تا آذربایجان غربی امتداد خواهد داشت.

طبق برنامه ریزی های انجام شده پتروشیمی کاویان، اتان دریافتی از پارس جنوبی را تبدیل به اتیلن کرده و به خط لوله اتیلن غرب تزریق می کند که این اتیلن از ١١ استان عبور کرده و خوراک ١٢مجتمع پتروشیمی ساخته شده یا در حال احداث را سرمایه گذاری ٨,٥ میلیارد دلار تامین خواهد کرد.

خط لوله اتیلن غرب خوراک مجتمع های پتروشیمی واقع در استان های خوزستان، فارس، لرستان، کهکیلویه و بویر احمد، چهارمحال و بختیاری کردستان، کرمانشاه، آذربایجان غربی و شرقی، ایلام و همدان را تامین کند، هرچند که هم اکنون پتروشیمی های اروند و آریا ساسول نیز از اتیلن تولید شده در پتروشیمی کاویان استفاده می کنند.

سال آینده پتروشیمی های لرستان و مهاباد که در امتداد این خط لوله قرار دارند، قرار است به بهره برداری کامل برسند و همانند پتروشیمی های کرمانشاه از اتیلن ارسالی از پتروشیمی کاویان بهره مند شوند و باید این نکته را نیز در نظر داشت که پتروشیمی ایلام نیز از چند ماه قبل دریافت کننده اتیلن است.

بهره برداری از چند مجتمع پتروشیمی دیگر در غرب کشور از جمله پتروشیمی لرستان و کردستان نیز می تواند تحول بزرگی را در رفع محرومیت ها و اشتغال زایی در این منطقه ایجاد کرده و منجر به توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی در غرب کشور شود که این رویداد، موجب ایجاد زیرساخت های توسعه ای در نقاط کمتر توسعه یافته کشور خواهد شد.

ژانویه 31st, 2014 | تعداد بازدید/88 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)