صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

آیا گیاهان خانگی واقعا هوا را پاک می‌کنند؟


رازهای زندگی:


آیا گیاهان خانگی واقعا هوا را پاک می‌کنند؟

همانطور که می‌دانید گیاهان از طریق منافذ سطح برگ‌های‌شان دی‌اکسیدکربن را جذب می‌کنند. این جذب گازها برای انجام فتوستنز انجام می‌گیرد، روندی که در آن گیاهان انرژی نور خورشید و دی‌اکسیدکربن را به انرژی شیمیایی بدل می‌کنند که رشد آنها را باعث می‌شود.

اما دانشمندانی که توانایی پاکسازی هوا بوسیله گیاهان خانگی را بررسی می‌کنند، دریافته‌اند که این گیاهان بسیاری از گازهای دیگر علاوه بر دی‌اکسیدکربن را جذب می‌کنند، از جمله فهرستی طولانی از “ترکیبات آلی فرار” (VOCs).

بنزن (که در برخی از پلاستیک‌ها، پارچه‌ها، حشره‌کش‌ها و دود سیگار یافت می‌شود) و فرمالدئید (که در برخی از مواد آرایشی، مواد ظرفشویی، نرم‌کننده‌های پارچه و پاک‌کننده‌های فرش) از جمله VOC های خانگی شایعی ‌هستند که این گیاهان به زدودن آنها یاری می‌رسانند.

این VOC ها و سایر آلاینده‌های هوای درون خانه (مانند اوزون) با بیماری‌ حاد بسیاری زا جمله آسم و تهوع و نیز بیماری‌های مزمنی مانند سرطان و بیماری‌های تنفسی ارتباط دارند.

توانایی یک گیاه خانگی برای زدودن این ترکیبات زیانبار از هوا نمونه‌ای از “گیاه‌پالایی” (phytoremediation) است که به معنای استفاده از گیاهان چه در داخل و چه در خارج خانه برای رفع آلودگی هوا، خاک یا آب است.

گیاهان خانگی مواد آلاینده با جذب کردن این گازها از طریق برگ‌ها و ریشه‌های‌شان آلاینده را پاک می‌کنند. این میکروارگانیسم‌هایی که در خاک گیاهان گلدانی زندگی می‌کنند نیز نقشی اساسی در خنثی‌کردن VOC ها و سایر آلاینده‌ها دارند.

با اینکه اغلب گیاهان برگ‌دار هوای درون خانه را پاک می‌کنند، دانشمندان دریافته‌اند که برخی از آنها بیشترین توانایی پاک‌کنندگی را دارند، از جمله سرخس سلطنتی ژاپنی، گل عنکبوتی، سرخس‌ بوستون، گیاه “شیرینی بنفش”، گزنه انگلیسی، نخل اریکا، پوتوس طلایی، آلو ورا، گیاه مار (یا زبان مادرزن) و اسپاتی فیلوم.

آگوست 21st, 2013 | تعداد بازدید/44 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)