صفحه اصلی | فرم درخواست | مدیریت پنل پیامکی | همکاری با ما
******************************
تبلیغات
******************************

آغاز پزشکی‌نویسی در «یک پزشک»: پزشکی به زبان ساده

چند روز پیش ایمیل ناراحت‌کننده‌ای دریافت کردم، مادری برای من نوشته بود که با اعتماد بی‌جا به شخصی که به پزشکی مدرن اعتقاد نداشت و بیماران را با شیوه‌های سنتی (که البته ربطی به طب سنتی واقعی ما هم نداشت)، «رفع و رجوع» می‌کرد، فرصت طلایی برای طی مراحل تشخیصی و درمانی کودکش را از دست داده است و فرزندش فوت شده است.

چرا باید این طور باشد؟ عیب کار کجاست؟

«یکی» از عیوب مثل خیلی جاهای دیگر، جهل است. شما اگر در مورد سخت‌افزار کامپیوتر اطلاعات پایه داشته باشید، احتمالا در خریدهایتان اشتباه نمی‌کنید، می‌دانید اگر سیستمتان کند شد، باید چه قطعاتی را عوض کنید یا دنبال چه مشکلات نرم‌افزاری باشید، اما اگر هیچ دانشی نداشته باشید، سرگردان و نگران می‌مانید، نمی‌دانید که به توصیه دوستتان گوش کنید، یک سیستم نو بخرید، سیستم عامل را از نو نصب کنید، ویرس‌یابی کنید یا کار دیگر. یک هرج و مرج محض!

راستش چندوقتی است که به این فکر افتاده‌ام که به صورت منظم‌تر و هدفدارتری در «یک پزشک» در مورد پزشکی بنویسم.

ایمیل فوق جرقه‌ای بود برای شهامت پیدا کردن برای شروع کار، اما کلا سه مطلب باعث شد که به این فکر بیفتم:

۱- هر روز در برخورد با بیمارها، شاهد هستم که شهروندان ایرانی اطلاعات عمومی بسیار کمی در مورد مسلمات پزشکی دارند. ما پزشک‌ها بعد از ساعات کاری این مشکل عمده را فراموش می‌کنیم. اما تا مردم و بیماران و خانواده آنها به یک سطح پایه از معلومات پزشکی نرسند، همه برنامه آب در هاون کوبیدن است.

بر این باورم که با جای رو ترش کردن و سر تکان دادن از سطح پایین معلومات پزشکی جامعه‌ام، باید کاری هر چند ناچیز کرد، «دو صد گفته، چون نیم‌کردار نیست!»

۲- وب فارسی از نظر منابع پزشکی فوق‌العاده فقیر است.

۳- پزشکان معمولا تجربه لازم رسانه‌ای را ندارند و در شرایطی که در کشور ما روزنامه‌نگاری حرفه‌ای وجود ندارد، کمتر رسانه و یا سایتی را می‌بینیم که بتواند با زبان ساده، پرهیز از پچییده کردن مسائل، استفاده از اصطلاحات تخصصی بی‌مورد در مورد پزشکی مطلب منتشر کند.

07-07-2013 12-14-01 AM

به گمان من ساده‌نویسی در صورت داشتن تجربه و رعایت اصول و همچنین درج کردن حاشیه‌های جذاب و نکات تاریخی در مورد بیماری‌ها و مسائل پزشکی، می‌تواند هم به کار بیماران بیاید و هم کسانی که می‌خواهند صرفا اطلاعات خود را افزایش دهند و حتی آنهایی که قصد سرگرمی از وب‌گردی دارند!

بخش « پزشکی به زبان ساده»، یک درسنامه پزشکی نیست، در این بخش اصلا قصد ندارم از سیر تا پیاز یک مسئله را توضیح دهم، چرا که اگر چنین قصدی باشد باید عین متن چندین رفرنس معتبر را بی کم و کاست درج کنم! بخش «پزشکی به زبان ساده» بخش پرسش و پاسخ پزشکی هم نیست، این بخش می‌خواهد، تنها دورنمایی از بیماری‌ها و یک سطح پایه از معلومات پزشکی را به تدریج در خوانندگان ایجاد کند.

همان طور که گفتم، قصد من این است که با استفاده از حاشیه‌های جذاب در مورد بیماری‌ها، نکات تاریخی، عکس یا حتی ویدئو، این مطالب را برای همه جذاب کنم.

با شیوه نوشتن من در «یک پزشک» آشنا هستید، می‌دانید که تا حالا بیشتر حاشیه‌های پزشکی و اخبار مهم را پوشش می‌دادم و عمده تمرکز «یک پزشکی» بر فناوری بود.

07-07-2013 12-15-31 AM

در فصل تازه «یک پزشک» که به زودی شروع خواهد شد، شاهد تغییراتی خواهید بود، تغییراتی که البته حجم مطالب قبلی و روتین یک پزشک را کم نخواهد کرد و تنها اجزای دیگری را به این وبلاگ خواهد افزود.

یکی از این اجزا همین بخش پزشکی به زبان ساده است، اما دوست‌داران فناوری نگران نباشند، چون ما در حال برنامه‌ریزی برای افزودن بخش فناوری دیگری به یک پزشک هستیم، بخشی که تجربه‌ای نو در وب فارسی خواهد بود. منتظر اعلام راه‌اندازی این بخش باشید!

مثل همیشه در بخش‌ پزشکی جدید یک پزشک نیازمند راهنمایی‌های شما هستم.

جولای 7th, 2013 | تعداد بازدید/113 views | دسته بندی : تازه ها

محمود رضا مرادی مهرآبادی

از سال 1375 فعالیت خود را در حوزه رایانه و هنر آغاز کردم - مدرس فناوری اطلاعات و شاخه های هنری - http://moradiphoto.ir


استفاده از مطالب این پایگاه در وبلاگ ها و وبسایت ها با ذکر نام منبع ( مرکز فناوری و اطلاعات ایران ) مجاز می باشد
CopyRight (C) Iran Information Technology Center i-ITC.ir
پیاده سازی شده توسط شرکت فنی مهندسی توسعه آرمان پندار (فتاپ)